Hard fork’un ardından Monero’da işlem ücreti neredeyse sıfırlandı

Monero'da Perşembe günü gerçekleştirilen mecburi çatallanmanın (hard fork) ardından işlem ücretleri neredeyse sıfıra indi.

Geçtiğimiz Perşembe günü sistem genelinde yapılan güncellemenin ardından Monero ağındaki işlem ücretleri keskin bir şekilde düştü.

İşlem ücretlerindeki düşüş, Perşembe günü gizlilik odaklı kripto para üzerinde “bulletproofs” adı verilen ve merakla beklenen bir kriptografi şeklinin etkinleştirilmesinin ardından geldi.

Yeni teknoloji, gizli işlemlerin doğrulanış şeklini yeniden yapılandırarak Monero ağının gizlilik özelliklerini daha ölçeklenebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

BitInfoCharts’ın verilerine göre Monero’da ortalama işlem ücretleri 0.54 dolardan 0.021 dolara geriledi.

Kaynak: BitInfoCharts

Böyle dramatik bir değişim, Monero geliştiricileri tarafından zaten tahmin ediliyordu. Bir Monero geliştiricisi güncellemeden önce yaptığı açıklamada “İşlem ücretinin yüzde 95’ten daha fazla düşeceğine eminim” demişti. Geliştirici ayrıca kullanıcıların yaptığı işlem türüne bağlı olarak ücretteki düşüşün daha büyük oranda olabileceğini de söyledi.

Güncelleme, işlem ücretlerini düşürmenin yanı sıra üreticilerin Monero için özel madencilik donanımı oluşturmasını önlemeyi hedefleyen yeni bir kod da içeriyordu.

Haber: CoinDesk

→ ÜNLÜ KRİPTO PARA ANALİSTİNDEN ÇARPICI KIYAS: BITCOIN ARTIK 2017’NİN BITCOIN’İ DEĞİL

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl