Monero madenciliği için kullanılan malware, 500 binden fazla bilgisayara bulaştı

Monero madenciliği için kullanılan botnet malware'i Smominru, 526 binden fazla bilgisayara bulaştı.

Hacker News’in haberine göre, kripto para madenciliği için kullanılan botnet malware’i* Smominru, 526 binden fazla bilgisayara bulaştı. Siber güvenlik şirketi olan ProofPoint ekibinden yazılım güvenliği araştırmacıları, bilgisayarları tehdit eden yeni global yazılımın Monero madenciliği yaptığını ve Smominru olarak adlandırıldığını, ayrıca Ismo da denildiğini bildirdi.

Hackers News, bu kişilerin 2017’de meydana gelen WannaCry fidye tehdidinin arkasındaki Shadow Brokers diye adlandırılan hacker’lar olabileceğini bildirdi.

Bilgisayar korsanları bu sayede 2.1 milyon Dolar kazandı

ProofPoint, Mayıs 2017’den beri Smominru’nun günde 24 adet Monero çıkardığını ve bugüne kadar 8 bin 900 adede ulaştığını ve bugüne göre bunun yaklaşık 2.1 milyon dolar değerinde olduğunu duyurdu.

Araştırmacılar, Smominru’nun etkisi altında olan bilgisayarların en çok Rusya, Hindistan ve Tayvan’da bulunduğunu söyledi.

ProofPoint’in bildirisine göre, bu siber suçlular Windows’un zayıf versiyonunu hedef alıyorlar. Bu kötü amaçlı yazılım çok sayıda kullanıcıyı ve dünya geneli işlemleri etkiledi.

*Malware: Kötü amaçlı yazılım.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl