Norveçli milyarderin eşi kaçırıldı: Monero ile fidye

Norveçli ünlü milyarderin eşini kaçıran kişi ya da kişiler, fidye olarak 9 milyon euro istedi ve fidyeyi kripto para Monero ile talep etti.

Norveçli milyarder Tom Hagen’ın eşi Anne-Elisabeth Falkevik Hagen, geçen yılın ekim ayından bu yana kayıp. Norveç polisi olayı bir ‘kaçırma’ olarak ele alıyordu ve şimdi korkuları gerçek olmuş gibi görünüyor.

Norveç yerel basınından Romerikes Blad ve VG’ye göre Hagen’i kaçırdığını öne süren biri, serbest bırakmak için yaklaşık 9 milyon euro değerinde fidye istedi.

Fidyeyi Monero ile talep ettiler

Hagen’i kaçıranlar, fidyenin anonim olarak para alıp göndermeyi mümkün kılan gizlilik odaklı kripto para Monero ile ödenmesini istiyorlar.

 

Norveç polis teşkilatından bir yetkili, kurbanın henüz kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından Lorenskog’da bulunan evinden kaçırıldığı üzerinde durduklarını söyledi. Polis ayrıca Hagen’in hayatta olduğuna, öldürüldüğüne veya kaçırılan kişiler tarafından bir yerde tutulduğuna dair ellerinde herhangi bir kanıt olmadığını ifade etti.

Tom Hagen

Norveç’te yayın yapan finans gazetesi Kapital tarafından yayınlanan bir listeye göre Tom Hagen, Norveç’in en zengin 172. kişisi konumunda. 2018 yılında Hagen’in tahmini serveti, 1.7 milyar Norveç Kronu’nun (yaklaşık 200 milyon dolar) üzerindeydi.

Bir emlak yatırımcısı olan Hagen, 1992 yılında kurulan elektrik şirketi Elkraft’ın yüzde 70’inin sahibi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun