Monero (XMR) eski geliştiricisi Spagni serbest kaldı: Bu işi çözeceğim

2009 ve 2011 yıllarında Güney Afrika’daki bazı dolandırıcılık olaylarına karıştığı iddiasıyla ABD'de önce gözaltına alınan daha sonra da tutuklanan Monero’nun eski lider geliştiricilerinden olan Riccardo Spagni, Twitter hesabından mahkeme tarafından serbest bırakıldığını açıkladı. “Fluffypony” olarak da bilinen geliştirici, "Şimdi Güney Afrika'ya gidip bu sorunu halldeceğim ve hayatıma bir daha girmemek üzere geride bırakacağım" dedi. Spagni'nin 20 yıl hapsi isteniyordu.

Gizlilik odaklı kripto para Monero’nun (XMR) eski lider geliştiricilerinden biri olan Riccardo Spagni, kişisel Twitter hesabından ABD’de çıkarıldığı mahkemenin kendisini serbest bıraktığını açıkladı.

Özgür kaldığı için çok mutlu olduğunu belirten 121 bin takipçili “Fluffypony” şu ifadeleri kullandı:

“ABD’deki mahkeme beni serbest bıraktığı için çok mutluyum. Şu anda avukatlarımla, en kısa sürede Güney Afrika’ya dönmenin çalışması içindeyim. Böylece bu sorunu, bir daha hayatıma girmemek üzere çözeceğim. Zaten her zaman yapmak istediğim de buydu”

Monero ekibi XMR’ları başka cüzdanlara taşımıştı

Spagni’nin tutuklanmasının ardından Monero ekibi de, konuyla ilgisi olmamasına rağmen Spagni’nin Monero yazılım havuzundaki admin giriş şifrelerini kaldırdığını ve 5577 XMR’ı da Spagni’nin giriş izni olmayan bir başka cüzdana taşıdığını açıklamıştı.

Ünlü geliştiricinin tutuklanmasıyla ilgili konuşan Monero ekibinden Jeremie Dubois-Lacoste adlı baş geliştirici, şifreleri kaldırmasının sebebinin Spagni’nin suçlu olup olmamasıyla alakası olmadığını ve onun hapisteyken kendisini baskı altında hissederek yanlış kararlar vermesini istemediğini söylemişti.

Spagni de konuyla ilgili yaptığı açıklamada suçlu olduğu için değil, mahkeme kurallarına uymadığı için mahkemenin böyle bir karar aldığını iddia etmişti.

Neden tutuklanmıştı?

Spagni 3 Ağustos tarihinde, Meksika’ya gitmek üzereyken özel jetinin ABD’de yakıt almak üzere iniş yapmasının ardından güvenlik güçlerince tutuklanmıştı. Spagni’ye yöneltilen suçlamalar arasında Monero’da çalıştığı dönemle ilgili hiçbir suçlama bulunmuyordu. İddialar tamamen Cape Cookies adlı şirkette yönetici olduğu dönemle ilgiliydi. Burada çeşitli dolandırıcılık olaylarına karıştığı iddia edilen Spagni’nin ilk tutuklandığı anda kefaletle serbest bırakılma talebi de reddedilmiş ve 20 yıl da hapsi istenmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl