Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İki yılın zirvesine tırmandı: Monero (XMR) neden artıyor?

Gizlilik temelli kripto para Monero, 2020'nin başından bu yana yüzde 200 oranında değer kazandı. Son bir haftada da yükseliş trendinde olan Monero'nun fiyatı neden artıyor?

monero-xmr

Gizlilik odaklı kripto para Monero (XMR), son dönemde iyi bir fiyat performansı sergiliyor. Dün 139 doları gören kripto para, yılın başından bu yana yüzde 200 oranında fiyat artışı yakaladı. Mevcut seviyeler, 2018 yılının Eylül ayından beri ilk kez görülüyor. Diğer bir deyişle Monero, iki yılın en yüksek seviyelerinden alıcı buluyor.

Ralli, Monero’nun her zamankinden daha fazla devletlerin radarında olmasına rağmen geldi. Henüz geçen ay ABD İç Gelir Servisi (IRS), Monero’daki işlemleri izlemek için bir araç geliştirmek üzere ihale açmıştı.

Yine yakın zaman önce de Avrupa Birliği’nin polis teşkilatı Europol, gizlilik odaklı kripto para sistemlerini en büyük tehditler arasında saymıştı.

Fiyat neden artıyor?

Monero’nun son bir haftada istikrarlı bir şekilde değer kazanması dikkat çekici. Kripto para, 10 gün önce önemli bir güncellemeyi geride bırakmıştı. Bu güncellemeyle birlikte Monero’nun ölçeklenebilirliği ve performansı artırılmış, işlem boyutları yüzde 25 azaltılmış ve işlem süreleri de yüzde 10 oranında iyileşmişti. Fiyat artışı, bu güncellemenin uygulanmasını takiben gelirken CoinDesk’e açıklamalarda bulunan ChipherTrace CEO’su David Jevans, “Fiyat rallisini spekülatörler ve algoritmik trader’lar körüklemiş gibi görünüyor.” dedi.

Monero, yılın başından beri yüzde 200’lük bir performans sergilerken bir diğer popüler gizlilik odaklı kripto para Zcash’te (ZEC) ise aynı dönem içinde yüzde 125’lik bir getiri var. 2020’ye 28 dolarda başlayan ZEC, bugün 61 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl