ABD hükümeti, Monero ve Zcash’i gündemine aldı

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın Monero ve Zcash gibi gizlilik odaklı kripto paralarla yapılan işlemleri izleyebilmenin yollarını araştırıyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) gizlilik odaklı kripto paralar kullanılarak gerçekleştirilen işlemlerin izlenip izlenemeyeceğini araştırıyor.

DHS Küçük İş İnovasyonu Araştırma Programı tarafından yayınlanan yeni bir ön talep belgesi, Bitcoin gibi kripto paraların işlemlerde kullanımını ele alıyor.

Belgede hem ticari hem de idari kullanımları bulunduğu belirtilirken konu özellikle suç faaliyeti için kullanıldıklarında gizlilik odaklı kripto paralar üzerinde adli analiz yapmanın bir yolunu bulmaya odaklanıyor.

DHS, belgede Zcash ve Monero gibi platformların anahtar özellikler olarak gizlilik ve anonimliği ön plana çıkardığını, bu kripto paralarla yapılan işlemlerde işlemin kaynağı veya ne kadar gönderildiğinin belirlenmesinin zor olduğu vurguluyor.

Ayrıca Zcash ve Monero’nun gizlilik odaklı kripto paraların iki örneği olduğu, yeni platformların benzer özelliklerle geliştirilebileceği de belirtiliyor. Bu nedenle önerilen herhangi bir çözümün daha genel olarak uygulanabilir olması ya da yeni Blockchain teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik çalışma yaklaşımlarını sağlaması gerektiği ifade ediliyor.

Son olarak belgenin ne bir talep ne de bir teklif çağrısı olduğu, yani ajansın şu anda spesifik çözümler aramayacağı belirtiliyor. İlgili tarafların 18 Aralık’a kadar bir yorum sağlamak ya da teknik sorular sormak için konu yazarlarına başvurabileceği kaydediliyor. Esas talebin 19 Aralık gibi alınmaya başlanması bekleniyor.

Haber: CoinDesk

→ GÜNEY KORE KRİPTO PARALARI VERGİLENDİRMEYE HAZIRLANIYOR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl