Moody’s, Bitcoin’i resmi para yapan El Salvador’un notunu düşürdü

Önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Moody’s, El Salvador’un notunu düşürdü ve ülke ekonomisine yönelik negatif görünümünü sürdürdü. Moody’s, dün yayımladığı basın açıklamasında notun neden düşürüldüğüne ilişkin olarak hükümetin Bitcoin‘i resmi para yapan yasayı geçirmesini de saydı.

El Salvador’un yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notu B3’den Caa1 seviyesine çekildi. B3, son derece spekülatif anlamını taşıyan bir notken Caa1 ülke ekonomisinin önemli riskler barındırdığına işaret ediyor. Bu notların her ikisi de yatırım yapılabilir seviyelerin oldukça altında.

“IMF ile anlaşmayı riske atıyor”

Moody’s, politika oluşturma niteliğinde bozulma olduğunu, Bitcoin yasasının ve diğer önlemlerin El Salvador’da zayıflayan yönetimi yansıttığını, bu önlemlerin ABD dahil, uluslararası ortaklarla gerilimi tırmandırdığını, IMF ile anlaşmayı tehlikeye attığını yazdı.

Bitcoin yasası, 7 Eylül’de yürürlüğe giriyor

El Salvador’da meclisten geçen Bitcoin yasası, 7 Eylül’de yürürlüğe girecek ve ülkedeki işletmeler, bu tarihten itibaren ABD Doları’nın yanında Bitcoin’i de kabul etmek zorunda olacaklar. Yasa mecliste, 84 oyun 62’sinin onayıyla geçerken ülkede bazı gruplar tarafından Bitcoin’e karşı protesto da yapıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl