ABD’li dev banka Morgan Stanley de Bitcoin spot ETF’i açıkladı

JPMorgan, Wells Fargo, UBS, BNP Paribas, Edmond de Rothschild (İsviçre) gibi bankacılık devlerinin geçtiğimiz hafta SEC'ye yaptıkları bildirimde Bitcoin spot ETF'leri tuttuklarını açıklamalarının ardından benzer bir adım da bir başka büyük bankacılık kurumu olan Morgan Stanley'den geldi. Banka, 270 milyon dolarlık GBTC aldığını resmen bildirdi.

İçinde büyük bankaların da olduğu geleneksel finans kurumları da ETF’ler vasıtasıyla Bitcoin almaya devam ediyorlar. İlk çeyrek bildirimleri SEC’ye yapılmaya devam ederken, Bitcoin bulunduran şirketlere Morgan Stanley bankası da eklendi.

Yapılan açıklamaya göre 1935’ten bu yana hizmet veren banka, 269.9 milyon dolarlık Grayscale Bitcoin spot ETF’i (GBTC) bulunduruyor. Bu alımla birlikte banka, GBTC hissesi tutan en büyük ikinci şirket konumuna ulaştı. Bu anlamda ilk sırada ise teknoloji ve yatırım şirketi olan Susquehanna International Group bulunuyor. Bu firmanın elinde yaklaşık 1 milyar dolarlık GBTC hissesi var.

Bitcoin spot ETF’i alanlar birbir ortaya çıkıyor

Bilindiği üzere ABD de işlem gören şirketler, çeyreklik rakamlarını da SEC’ye bildirmek zorundalar. İşte bankalardan emeklilik fonlarına ve diğer birçok şirkete kadar önemli firmalar geçtiğimiz haftadan itibaren bu yönde bildirimde bulunmaya başlamışlardı.

Bankalar dışında New York merkezli danışmanlık firması Pine Ridge Advisers; BlackRock, Fidelity ve Bitwise ETF’lerinden aldığını duyururken, Wisconsin Emekli Sandığı da 100 milyon dolarlık BlackRock ETF’i almıştı.

Yine New York merkezli olan hedge fon şirketi Boothbay Fund Management da 377 milyon dolarlık Bitcoin spot ETF alımı duyurmuştu.

“Altın ETF’indeki dalgaya benziyor”

Bitwise CIO’su Matt Hougan, Bitcoin ETF rüzgarı hakkında “700’den fazla profesyonel firmanın 15 Mayıs tarihine kadar yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yapmış olduğunu düşünüyoruz” demişti.

Hougan bu eğilimi daha önce sadece 2004 yılında altın ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle görülen dalgaya benzetmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl