Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Mt. Gox alacaklılarına verilecek 140 bin BTC için oylama başladı

mtgox

2014 yılında hack’lendikten sonra 850 bin Bitcoin çalınan ancak bunların bir bölümünü daha sonra geri almayı başarabilen Mt. Gox borsasından alacaklılar için iyi haber geldi. Borsaya kayyum olarak atanan ve 2018’den bu yana Bitcoin’leri sahiplerine dağıtmanın plânlarını yapan Nobuaki Kobayashi alacaklıların rehabilitasyon planı üzerinde oy kullanmasına izin verdi.

Kobayashi yaptığı açıklamada çevrim içi talep sisteminin açıldığını belirtti:

“Çevrim içi rehabilitasyon sisteminin oylama bölümünün açıldığını sizlere duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Bilindiği üzere mahkemeye başvuran alacaklıların yaklaşık 140 bin BTC almalarına hak tanınmıştı. Ancak uzun süredir tartışılan konu, ödemenin ne şekilde ve ne zaman yapılacağıydı. Bu sürece de rehabilitasyon süreci denmişti. Rehabilitasyon plânı birçok kez hayata geçmemiş ancak 15 Aralık tarihinde Kobayashi, Tokyo mahkemesine taslak plânı sunmuştu. 15 Şubat’ta da plân son haline revize edilmişti.

Alacaklılar çevrim içi şekilde oy kullanacak

Kayyum Kobayashi’nin sunduğu bu rehabilitasyon plânı alacaklıların büyük bölümünden onay alırsa kabul edilecek. Oy verme için son tarih ise 8 Ekim 2021. Alacaklıların ayrıca kişisel olarak ya da e-posta ile oy kullanma şansları da bulunuyor.

Karpeles’in ilgilenmemesi en büyük sebep olarak gösteriliyor

İlk büyük Bitcoin borsası olarak bilinen Mt. Gox, önce oyun kartı değişim sitesi olarak, bugün Stellar Lumens’in kurucusu olarak bildiğimiz Jed McCaleb tarafından kurulmuştu. McCaleb daha sonra siteyi Mark Karpeles’e satmış ve Fransız genç girişimci de platformu Bitcoin borsasına çevirmişti.

Karpeles’in borsanın güvenliğiyle çok fazla ilgilenmemesi ve Bitcoin’in şöhretinin o dönem her geçen gün artması, 2014’te büyük bir hack olayının yaşanmasına sebep olmuş ve MT. Gox’tan 850 bin BTC çalınmıştı. O dönem yaklaşık 450 milyon dolar değerde olan çalınan BTC’lerin bugünkü değeri ise yaklaşık 30 milyar dolar. Borsa çalınan BTC’lerin 200 bin tanesini geri almayı başarmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl