Mt. Gox Bitcoin’lerinin dağıtımı ertelendi

Bir dönem dünyanın açık ara en büyük Bitcoin borsası olan ve 2014'te platformun hack'lenmesiyle 800 bin kadar BTC'nin çalındığı Mt. Gox borsası, mağdur kişilere ödeme yapılması için hazırlanan ödeme plânında değişiklik yaptı.

mtgox

2014 yılında iflas eden ve yüz binlerce Bitcoin’i kaybeden Mt. Gox borsası, 2021’de hayata geçen dağıtım programında değişklik yaptı.

Ödeme tarihi de değişti

Şu an konuya bakan iflas mahkemesinin de onayladığı kararla birlikte mütevelli heyeti, ödeme almak isteyenlerin kayıt yaptırmaları gereken son tarihi 10 Ocak’tan 10 Mart’a aldı. Borsa ayrıca ilk ödemelerin yapılacağı tarihi de değiştirdi ve 31 Temmuz’dan 30 Eylül 2023 tarihine kaydırdı.

Bilindiği üzere Tokyo’daki iflas mahkemesi yıllar sonra ilk kez 2021 yılının Ekim ayında ödeme plânına onay vermişti. Ancak ödeme planında sürekli değişiklikler oldu. Son olarak 2022’nin Ağustos ayında 140 bin BTC’lik ödeme yapılmasına kesin gözüyle bakılıyordu ancak o dönemde de yine erteleme yaşanmıştı.

Mt. Gox borsası ilk açıldığı dönemde bugün Stellar Lumens kurucusu olan Jed McCaleb tarafından oyun kartları satış platformu olarak hayata geçirilmişti. Daha sonra ise Fransız geliştirici Mark Karpeles, siteyi McCaleb’den satın alarak Bitcoin borsasına dönüştürmüştü.

Karpeles’in borsadaki güvenliğe önem vermemesi, toplamda 800 binden fazla Bitcoin’in çeşitli hack saldırıları sonucunda çalınmasına ve borsanın iflas etmesine neden olmuştu.

Daha sonra ise borsanın unutulan cüzdanlarından birinde fazladan 200 bin adet BTC bulunmuş ve böylece kayıp yaşayanlar için ödeme alma fırsatı doğmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl