Mt Gox satışları, Eylül’e kadar bitti mi?

Bir süredir piyasaların kabusu olan Mt Gox kayyumunun devasa Bitcoin satışları Eylül'e kadar sona mı erdi? Bir iddiaya göre bu doğru olmayabilir.

Son birkaç gündür Bitcoin fiyatı keskin düşüşler yaşadı. Bitcoin‘deki eğilim Ethereum, Bitcoin Cash ve Ripple’da da görüldü. Analistler, fiyatlardaki son düşüşleri Mt. Gox kayyumunun 40 bin Bitcoin’i elinden çıkarmasına bağladı.

Tokyo merkezli kripto para borsası Mt. Gox 2010 yılında kuruldu ve sadece dört yıl sonra dünya çapındaki tüm Bitcoin işlemlerinin yüzde 70’ini gerçekleştiriyordu. Ne yazık ki 2014 yılında borsa 850 bin Bitcoin’i çaldırdıktan sonra iflas etti.

Bugün problem, o günkü alacaklıların hala kayıp paranın peşinde olması. Ve Mt. Gox kayyumu Nobuaki Kobayashi’nin Aralık, Ocak ve Şubat aylarında toplam değerleri 400 milyon dolar olan 36 bin Bitcoin ile 34 bin Bitcoin Cash sattığı ortaya çıktı. Bir başka problem ise Mt. Gox kayyumunun elinde hala 1.5 milyar dolar değerinde 166 bin adet Bitcoin bulunması.

Bu oldukça çarpıcı bir durum fakat bazı iyi haberlerden söz edilebilir: Bir sonraki Mt. Gox mahkemesi, 26 Eylül 2018 tarihinde. Kobayashi’nin o tarihten önce elindeki 166 bin Bitcoin’i satamayacağı öne sürülüyor. Al-satçılar bu durumu yakından izliyorlar ve eğer doğruysa Bitcoin’in fiyatı için iyi bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Nobuaki Kobayashi (sağda)

Neler oluyor?

Kobayashi’nin bu hafta başında yayınlanan raporundaki işlemlere ilişkin ayrıntılar, kitlesel satışların Aralık ve Ocak aylarında Bitcoin fiyatlarında yaşanan düşüşün ardındaki itici güç olduğunu gösteriyor. İşlemlerin analizi, bu satışlarla Bitcoin’in Aralık ile Ocak ayındaki fiyat hareketleri arasında bir bağlantı bulunduğunu ortaya koyuyor.

Yukarıda belirtildiği gibi Mt. Gox ile ilgili sıradaki duruşma 6 ay sonra. Kobayashi’nin bu süre zarfında başka bir kripto para satışı yapamayacağı öne sürülüyor fakat bu konu o kadar kesin değil. Twitter kullanıcısı bir Japon yatırımcı, gerçekleştirilecek olan mahkeme duruşmasının satışla ilgisiz olduğunu, Kobayashi’nin zaten satma yetkisi bulunduğunu iddia ediyor. Yani Kobayashi, daha fazla kripto para satmak için beklemek zorunda olmayabilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl