9 milyar dolarlık Bitcoin dağıtacak olan Mt. Gox’ta ödemeler başlıyor

Geçtiğimiz hafta pazartesi günü, mağdur kullanıcılara Bitcoin ve Bitcoin Cash olarak ödemelerine başlayacağını açıklayan Mt. Gox yönetiminin işaret ettiği zaman geldi çattı. Borsa bu haftadan itibaren toplamda 9 milyar dolara varan BTC ve BCH ödemelerine başlayacak.

2014’te hack’lenen ve 800 bin adetten fazla Bitcoin çaldıran Mt. Gox borsası seneler sonra geri ödemelerine bu hafta başlayacak. Borsadan geçtiğimiz hafta pazartesi günü yapılan açıklamada, temmuz ayı başı itibarıyla ödemelerin başlayacağı kaydedilmişti.

Bitcoin ve Bitcoin Cash olarak yapılacak ödemelerin, fiat para olarak karşılığı ise 9 milyar dolar civarında bulunuyor. Borsa 140 binden fazla Bitcoin ile aynı miktarda Bitcoin Cash’i 2 seneden bu yana mütevelli heyetine kayıtlarını yaptıran kişilere dağıtacak.

Satış baskısı ne kadar olacak?

Dağıtımların başlamasının ardından ise bir kısım analist, kullanıcıların büyük çoğunluğunun yılların kârını almakta gecikmeyeceğini ve satış yapacaklarını belirtirken bazıları ise satış baskısının büyük olmayacağını iddia ediyor.

ABD medyasından CNBC’ye konuşan kripto kredi firması Ledn’de yatırım yöneticisi olan John Glover, konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Çoğunluk muhtemelen varlıklarını satacak ve istenmeden yapılmış bu 10 seneyi aşan yatırımın keyfini çıkaracak. Bu aslında onların yapabilecekleri en iyi yatırım oldu” dedi.

Yine CNBC’ye konuşan kripto varlık yönetim şirketi Galaxy Digital’ın araştırma yöneticisi Alex Thorn ise karşıt düşüncede… Thorn, geçtiğimiz haftalarda birçok alacaklıyla konuşma imkanı bulduğunu ve çoğunluğun satış düşünmediğini belirttiğini söyledi. Thorn, bu detayı şirketinin müşteri değerlendirme notunda da paylaştı.

Galaxy yöneticisi ayrıca, “Tabii ki bazıları parayı alacak ve ortadan kaybolacak. Bu gerçek” dedi.

Alacaklılar arasında Bitcoin’in erken dönem yatırımcılarından olan ve bir dönem “Bitcoin Peygamberi” olarak da bilinen Roger Ver ile Satoshi Nakamoto olduğu konusunda yıllardır tartışmaların olduğu BlockStream kurucusu Adam Back de bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl