CEO’su kayıplara karışan Multichain’de büyük hack şüphesi

laptop-hacker

Fantom ağı ve diğer blok zincirleri arasında varlık transferlerini kolaylaştırmak için tasarlanan Multichain’in Fantom köprüsünün hack’lendiği iddia ediliyor.

Hack şüphesi, sıra dışı bir şekilde köprü üzerinden farklı cüzdanlara birbiri ardına yapılan büyük işlemlerle ortaya çıktı.

Bilanço 100 milyon doları aşıyor

57 milyon USDC’nin yanı sıra bin 23 WBTC, 7 bin 214 WETH ve yaklaşık 10 milyon WOO’nun boşaltıldığı belirlendi. Söz konusu token’ların toplam değeri ise 105 milyon doları buluyor.

TSİ 23.00 itibarıyla Multichain’den konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

CEO’su kayıplarda

Geçtiğimiz haftalarda, Multichain’in CEO’su Zhaojun’dan bir süredir haber alınamadığı öğrenilmişti. Zhaojun’un kayıp olduğu Multichain’in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamayla anlaşılmıştı. Yine yaşanan bir problemin ardından yayımlanan açıklamada, “Ekip, protokolü çalışır durumda tutmak için mümkün olan her şeyi yaptı fakat CEO Zhaojun ile iletişime geçemiyoruz ve bakım için gerekli olan sunucu erişimini elde edemiyoruz.” ifadeleri kullanılmıştı.

Binance’in kararından bir gün sonra geldi

Öte yandan dün ise Binance, bazı token’larda Multichain üzerinden yapılan yatırma ve çekme işlemlerini askıya alacağını açıklamıştı. Aynı gün askıya alınan ağlar şöyle sıralanmıştı:

  • BNB Smart Chain ağında Polkastarter (POLS)
  • BNB Smart Chain ağında Alchemy Pay (ACH)
  • BNB Smart Chain ağında SuperVerse (SUPER)
  • BNB Smart Chain ağında Harvest Finance (FARM)
  • Fantom ağında Beefy.Finance (BIFI)
  • Fantom ağında Alpaca Finance (ALPACA)
  • Avalanche C-Chain’de Spell Token (SPELL)
  • Ethereum ağında Travala (AVA)

Son olarak LayerZero protokolü bugün birçok USDC, USDT, WETH ve WBTC varlığını Fantom ağına eklediğini duyurdu. Meydana geldiği düşünülen hack olayıyla bu güncelleme arasında bir bağ olabileceği de değerlendiriliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl