100 kat kaldıraç ile 2000 BTC kaybeden trader, intihar etti

Çinli kripto para girişimcisi olan Hui Yi'nin müşterilerinin Bitcoin'leriyle 100 kat kaldıraç kullanarak açtığı short (kısa) pozisyonda 2000 BTC kaybettiği ve ardından intihar ettiği öne sürülüyor.

8BTC‘de yer alan habere göre, Çinli bir kripto para girişimcisi, 100 katlık kaldıraç kullandığı bir işlem sonrası müşterilerinin 2,000 BTC’sini kaybetti ve ardından intihar etti. Haber, girişimcinin eski ortağı tarafından dün duyuruldu.

Söylenenlere göre, kripto para piyasası için bir veri analizi ve servis sağlayıcısı olan BTE.Top adlı şirketin kurucu CEO’su olan 42 yaşındaki Hui Yi, şirketinin müşterilerinin 15.6 milyon dolar değerindeki 2,000 BTC’sini zimmetine geçirerek Bitcoin‘de short pozisyon (kısa pozisyon, fiyatın düşeceği beklentisiyle pozisyon açmak) açtıktan sonra tüm fonlarını kaybetti ve 5 Haziran’da da intihar etti.

Peki, short pozisyon için 100 kat kaldıraç ne anlama geliyor? Pozisyona girildikten sonra Bitcoin %1 oranında artarsa bütün para sıfırlanıyor.

31 Mayıs sabahı WeChat grup sohbetinde aktif olan Yi, Bitcoin fiyatının birkaç saat içerisinde ani bir düşüş yaşayacağını ve vadeli işlem fiyatının da gün içerisinde 7,000$’a kadar düşeceğini öngörüyordu. Ancak, piyasa son günlerinde onun yanında olmadı ve Yi’nin öngörüleri gerçekleşmedi.

Geçmişinde bir dizi girişimcilik faaliyeti bulunan Çinli, IBM’nin Çin araştırma merkezinde kıdemli araştırmacı olarak görev yaptıktan sonra 2003 – 2008 yılları arasında da Microsoft’ta kıdemli ürün müdürlüğü yaptı. Yine bu yıllarda piyasayla alakalı çok sayıda doğru tahmin yapan isim, kripto para vadeli işlem trader’ı olarak çevresinde popüler oldu.

Bu ani ölüm, Çin’deki kripto para topluluğunu sarsarken Yi’nin müşterileri de kayıplarıyla kalakaldılar. Çok sayıda insan böylesine profesyonel bir trader’ın neden 100 kat kaldıraç gibi çılgınca bir işe giriştiğini merak ediyorlar.

Bazılarına göre intihar süsü

Hatta daha önceden kazandıklarıyla yüklü miktarda parası olduğuna ve böyle bir kayıp için hayatından vazgeçmesi gerekmediğine inananlara göre, bir ölüm oyunu kurgulayan Yi, müşterilerinin 2,000 BTC’sini alıp kaçtı.

Çinli’nin şirketi ve ailesi henüz bir ölüm ilanı yayınlamadı. Şirketin müşterilerine 2,000 BTC’yi nasıl geri ödeyeceği de ayrı bir merak konusu. Diğer yandan internette dolaşan bazı bilgilere göre, şirket ofisini bir ay önce kapatmış.

Kaldıraç ticareti kripto paraların volatil yapılarından dolayı büyük kârlara olanak tanısa da, aynı zamanda büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Kazanacağı büyük karlara odaklanan çok sayıda kaldıraç trader’ı bu riskleri göz ardı ediyor. Üstelik bazıları bir gecede zengin olma hayaliyle evi arabayı satıyor fakat maalesef bu işlemlerin büyük çoğunluğu hüsranla sonuçlanıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Askarad Cevapla

    borsa adamın parası ile adamı yemiş