Myanmar’daki “gölge hükumet” USDT kabul etmeye başladığını açıkladı

Sene başında Myanmar'daki askeri darbeyle değişen hükuemete karşı çıkan ve Ulusal Birlik Hükumeti olarak adlandırılan grup, dolara sabitlenmiş kripto para olan USDT'yi kabul ettiğini açıkladı. Facebook'tan yapılan duyuruda, ödeme sistemleri ve ticaretin hızlandırılması için bu kararın alındığı belirtildi.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da “gölge hükumet” olarak da adlandırılan ve devletin kontrolünü elinde bulunduran cuntaya karşı çıkan Ulusal Birlik Hükumeti (NUG), Tether şirketinin ihraç ettiği USDT‘nin ödemelerde kullanılabileceğini açıkladı.

NUG’nin maliye bakanı Tin Tun Naing’in Facebook’tan yaptığı açıklamaya göre, yerel ticaretin hızlandırılması ve kolaylaştırılması için USDT kabul edilecek. Ancak NUG’nin şu anda ülkede resmi anlamda hiçbir gücü bulunmuyor. Buna rağmen grup, sene başında ülke yönetimini ele geçiren askeri cuntaya karşı Eylül ayında savaş ilân etmişti.

Mayıs 2020’de ülkenin merkez bankası tüm kripto paraların yasa dışı olduğunu duyurmuştu. Uzmanlar ise NUG’nin bu adımının, karara bir meydan okuma olduğunu belirtiyorlar.

Bilindiği üzere Tether şirketinin çıkardığı USDT, şu anda sabit coin’ler arasında 77 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük kripto para konumunda… Son yıllarda özellikle ihraç edilen USDT’lerin arkasında onları destekleyen hangi varlıkların olduğu konusunda ciddi tartışmalar olsa da, USDT hala hem borsalarda hem de diğer platformlarda en çok kullanılan stabil kripto para olmaya devam ediyor.

Merkezi Hong Kong’da olan Tether şirketi, geçtiğimiz sene New York başsavcılığından bağlantılı olduğu bir diğer şirket Bitfinex ile birlikte 18 milyon dolar ceza almıştı.

Geçtiğimiz hafta ABD Kongresi’nin Finansal Hizmetler Komisyonu toplantısına USDC ihraççısı Circle’ın CEO’su katılırken Tether şirketini temsilen kimsenin olmaması da dikkat çekmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl