Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Mycelium Wallet nasıl kullanılır?

1 Ağustos’ta Bitcoin yatırımcıları, kritik bir sürecin içine girecek. SegWit aktivasyonuyla birlikte Bitcoin’in bölünmesi olasılığı bulunuyor. Tıpkı Ethereum ve Ethereum Classic’de olduğu gibi iki ayrı Bitcoin’den yakın bir zamanda söz edebiliriz. İki değil, 3-4 veya daha fazla bile olabilir. 1 Ağustos itibari ile yatırımlarını borsalar ve online platformlarda tutanlar olası bu bölünmeden etkilenecekler. Bu bölünmeden etkilenmemek için 1 Ağustos öncesinde yapmanız gereken bir şey bulunuyor, o da Bitcoin’lerinizi bölünmeden etkilenmeyecek güvenli bir ortama taşımak. Yani Electrum gibi masaüstü veya Mycelium...

1 Ağustos’ta Bitcoin yatırımcıları, kritik bir sürecin içine girecek. SegWit aktivasyonuyla birlikte Bitcoin’in bölünmesi olasılığı bulunuyor. Tıpkı Ethereum ve Ethereum Classic’de olduğu gibi iki ayrı Bitcoin’den yakın bir zamanda söz edebiliriz. İki değil, 3-4 veya daha fazla bile olabilir. 1 Ağustos itibari ile yatırımlarını borsalar ve online platformlarda tutanlar olası bu bölünmeden etkilenecekler.

Bu bölünmeden etkilenmemek için 1 Ağustos öncesinde yapmanız gereken bir şey bulunuyor, o da Bitcoin’lerinizi bölünmeden etkilenmeyecek güvenli bir ortama taşımak. Yani Electrum gibi masaüstü veya Mycelium gibi mobil cüzdanlarda, kağıt cüzdanlarda ya da Ledger, Trezor gibi fiziki bir cüzdanda saklamak.

Ledger ve Trezor gibi fiziki cüzdanlar maliyetli olduklarından dolayı genellikle tercih edilmiyor. Kullanıcılar ağırlıklı olarak yatırımlarını borsalarda veya online platformlarda tutuyor. Ancak 1 Ağustos öncesi olası bölünmeden etkilenmemek için önlem almak gerekiyor.

Bugünkü yazımızda yukarıda yer alan alternatif Bitcoin saklama yollarından biri olan Mycelium Wallet’ın nasıl kullanacağını anlatacağız.

Mycelium Wallet nasıl kullanılır? Kullanımı oldukça basit olan Mycelium Wallet, telefonunuza kurulan bir uygulama. Uygulamanın Android ve IOS versiyonları bulunuyor.

Buradaki internet sitesini ziyaret ederek uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve uygulamayı indirebilirsiniz. Ya da Google Play’e girerek indirmeyi tercih edebilirsiniz. Yalnız Google Play’de resmi uygulamayı indirdiğinizden emin olun.

Mycelium kurulumu

Cüzdan uygulamasını indirip açtıktan sonra karşınıza bir pencere açılacak.

“Welcome to Mycelium” başlıklı pencerede yeni bir cüzdan oluşturmak için “Create New” seçeneğine tıklayın.

Yeni cüzdanınızın kurulumu hazır ancak kullanmaya başlamadan önce güvenlik ayarlarınızı yapmanız önerilir.

Her şeyden önce 12 kelimeden oluşan bir anahtar belirlemelisiniz. Bu anahtar, sizin telefonunuzu kaybetmeniz veya telefonunuzun bozulması halinde Bitcoin’lerinizi Mycelium‘u kullanarak yeniden yüklemenizi sağlayacak.

Accounts sekmesinden oluşturduğunuz yeni hesabın üzerine tıklayıp “Create Backup” seçeneğiyle 12 kelimelik anahtarınızı oluşturabilirsiniz. Bu 12 kelimeyi kimsenin göremeyeceği bir yerde gizlice saklamanız gerekiyor. Bu 12 kelimenin herhangi birinin eline geçmesi halinde Bitcoin’leriniz rahatlıkla çalınabilir.

12 kelimeyi belirledikten sonra yukarıda yer alan anahtar simgesiyle bir PIN belirlemeniz güvenliğinizi daha da arttıracaktır.

Mycelium’da Bitcoin kabul etme

Mycelium cüzdanınıza Bitcoin kabul edecekseniz izleyeceğiniz yol şu:

-Ana ekranda gösterilen QR kodu, size para gönderecek olan kişiye gösterin.

 

Not: Eğer alınacak miktarı belirlemek, e-postayla veya daha farklı yollarla ödeme talep etmek isterseniz “Receive” butonuna basın ve bir yöntem seçmek için “Share Bitcoin Adress“e tıklayın. Telefonunza yüklediğiniz uygulamalara göre karşınıza yöntemlerin bir listesi çıkacak.

-QR kodu kullanmak istemeyebilirsiniz. QR kodu kullanmak istemezseniz Bitcoin adresinizi doğrudan “Copy to Clipboard” butonuna basarak kopyalayabilirsiniz. Kopyaladığınız adresi, Bitcoin’leriniz hangi servisteyse oraya girerek Mycelium cüzdanınıza çekebilirsiniz.

Mycelium’da Bitcoin gönderme

Mycelium Wallet’la Bitcoin gönderecekseniz izleyeceğiniz yol şu:

-Bitcoin göndermek için uygulamayı açtığınız zaman “Send” butonuna basın.

 

-Açılan sayfada karşısına birden fazla seçenek çıkacak:

a) Telefonunuzun kamerasını kullanarak bir Bitcoin adresinin QR kodunu taratabilirsiniz. Bunun için “Scan QR Code” butonuna basın.

b) Adres defterinizdeki listeden seçim yapmak veya kendi adreslerinizden birini seçmek için “Adress Book” butonuna basın.

c) Daha önceden kopyaladığınız herhangi bir adresi yapıştırmak için “Clipboard“a basın.

d) Adresi elle yazmak için “Manuel Entry” butonuna basın.

Adres kabul edilmezse yazım hatalarını kontrol edin. Bitcoin’lerinizin yanlış bir adrese gönderilmemesi için doğru yazdığınızdan emin olun.

Tercih ettiğiniz yöntemi belirledikten sonra göndermek istediğiniz tutarı yazmak için klavyeye tıklayın ve tutarı tuşlayın. Tutarı tuşlayıp “Ok” butonuna bastıktan sonra “Send” tıklamanız yeterli.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl