Bitcoin’deki düşüş sebebi ne: “Halving değil, o fiyatlanmadı bile”

Bitcoin bu sabah itibarıyla 62 bin dolara kadar düşerken, en büyük kripto paradaki aşağı yönlü gidiş için ise çeşitli yorumlar yapılıyor. Nansen analisti Aurelie Barthere düşüşün halving sebepli olmadığını düşündüğünü belirtti ve "Gerçek neden aslında makroekonoik belirsizlik" dedi.

Kripto paralar ve hisse senetleri piyasaları bu hafta Fed’in vereceği faiz kararı ve kurum başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmayı merakla beklerken, Nansen firması analistlerinden olan Aurelie Barthere düşüşlerin halving ile alakalı olmadığını savundu.

“Halving fiyatlanmadı bile…”

20 Nisan gecesi yaşanan ödül yarılanmasının ardından gelen fiyat düşüşünün halving ile alakalı olmadığını düşünen Barthere, ABD medyasından Block’a yaptığı yorumda şunları söyledi:

“Şu anda yaşanan düzeltme makroekonomik şartlarla ilgili… Aynı durumu ABD hisse senetlerinde de görebilirsiniz. Fed’in yüksek faiz politikasının bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca birçok teknoloji firmasının kazanç raporları da hayal kırıklığı yarattı… Dolayısıyla halving yükselişinden sonra gelen bir düşüş olduğunu düşünmüyorum. Halving bence fiyatlanmadı bile…”

“250 günlük periyoda bakmak lazım”

Nansen analisti ayrıca tarihsel olarak halving’lerin ardından gelen 250 günlük dönemlere bakmanın daha sağlıklı olduğunu belirtti ve “Yarılanmanın en çok getiri sağladığı dönem, tam da halving’den sonra gelen 250 günlük periyot. Halving öncesi olan 115 gün ile halving dışında kalan yıllar, bu döneme yetişemiyor” dedi.

Bitfinex analistleri: Yaz dönemi sakin geçer

Bitfinex borsasının analistleri ise halving öncesinde borsalara transfer yapan uzun vadeli yatırımcı grubunun hareketlerinin bu düşüşleri getirmiş olabileceğini belirtirlerken, yaz döneminin ise genelde sakin geçtiği uyarısını yaptılar.

“2025 için 200 bin dolarlık alım opsiyonları var”

Piyasa yapıcı şirket Wintermute’ta OTC analistlerinden Jake Ostrovskis de yine halving’e uzun vadeli bakılması gerektiğini söyledi ve “Halving’in kendisi uzun vadede etki eden bir unsur. Kısa vadeli bakılmamalı. 2024’ün aralık ayı için 100 bin dolar ve 2025’in mart ayı için 200 bin dolarlık alım opsiyonları bize bunu net şekilde gösteriyor” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl