Nasdaq, Bitcoin vadelilerini 2019’un ilk çeyreğinde piyasaya sürebilir

ABD'nin başlıca menkul kıymet borsalarından biri olan Nasdaq, Bitcoin fiyatlarındaki çöküşe rağmen Bitcoin vadeli sözleşmelerini 2019'un ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bloomberg’in bugünkü haberine göre, ABD’nin başlıca menkul kıymet borsalarından biri olan Nasdaq, Bitcoin vadelilerini 2019’un ilk çeyreğine kadar piyasaya sürmeyi planlıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi iki kişi de önümüzdeki yılın başlarında bunu planladıklarını aktardılar.

Bu hamle, BTC’nin fiyatı son 13 ayın en düşük seviyesinde seyretmesine rağmen geldi. Nasdaq, 2018 yılını mevcut Bitcoin vadeli ürünlerini test etme yılı olarak değerlendirirken bu yıl biter bitmez de kendi ürünlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İsmi açıklanmayan iki kaynağa göre Nasdaq, vadeli sözleşmeleri başlatmadan önce ABD’nin ana swap düzenleyicisi CFTC’nin kaygılarını gidermeye çalışıyor.

Bir yıldan uzun bir süre önce Nasdaq, vadeli işlemleri 2018’in ortalarında başlatacağını açıklamıştı. Bu duyuru, diğer borsalar CBOE ve CME Group’un vadeli işlemleri Kasım 2017’nin sonlarında başlatacaklarını açıklamasından kısa süre sonra gelmişti.

Ancak, planlar istenildiği gibi gitmedi. Nasdaq muhtemelen, 24 Ocak’ta hayata geçmesi planlanan New York Borsası’nın ana şirketi ICE tarafından geliştirilen kripto para platformu Bakkt gibi geleneksel finans piyasasındaki pek çok büyük rakibinden sonra piyasaya girecek.

Düzenleyiciler ve diğer hazırlıklar, yöneticileri lansmanı yaklaşık 6 hafta ertelemeye zorladı.

Nasdaq’ın coşkusu, son günlerde Bitcoin fiyatlarındaki volatilitenin Wall Street’i pek ilgilendirmediğini gösteriyor. Yine aynı şekilde dünyanın en büyük borsa işletmecisi CME de Ekim 2018 tarihli raporunda, yılın bu çeyreğinde kripto para alanına ilginin belirgin şekilde artmış olduğunu kaydetmişti.

Bloomberg’e göre Nasdaq, kripto para piyasasına olan ilginin ileriye dönük olarak devam edeceği üzerine bahis oynuyor.

Haber: Cointelegraph

→JET FADIL’IN ÜNÜ VİTARİK BUTERİN’E KADAR ULAŞTI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl