Nasdaq yapay zeka destekli kripto para endeksi CIX100’ü listeledi

Dünyanın en büyük ikinci borsası Nasdaq, kripto paralar için veri sağlayıcısı Cryptoindex tarafından oluşturulan ve yapay zeka ile çalışan CIX100 endeksini listeledi.

1004 0
nasdaq bitcoin crypto

Dünyanın en büyük ikinci borsası Nasdaq, kripto paralar için veri sağlayıcısı Cryptoindex tarafından oluşturulan ve yapay zeka ile çalışan CIX100 endeksini listeledi.

Yapay sinir ağları destekli analiz

CIX100, 200’ün üzerinde faktörü dikkate alarak, ilk 100 kripto para biriminin verilerini analiz etmek için bir sinir ağı algoritması kullanır.

Sahte hacimler ve sıralamalara sahip kripto paraları hariç tutmak için tasarlanan insansız araç, hem yeni başlayanları hem de profesyonel yatırımcıları hedefliyor.

Basın açıklamasına göre, veriler dünya genelinde en büyük dokuz kripto para birimi borsasından, haber bültenleri ve sosyal medya verilerinin yanı sıra milyonlarca alım-satım sonuçları gibi faktörlerden elde edildi.

Sadece aralıksız en az üç ay boyunca ilk 200’e girmiş olan kripto paralar, aylık olarak yeniden dengelenen endekse dahil ediliyor.

Reuters, Bloomberg ve TradingView’de de yayınlanan Cryptoindex CIX100’ın Mayıs 2017’de kuruluşundan bu yana yüzde +1100 oranında değer kazandığı bildirildi. Yapay zeka destekli tahminlerinin %82 günlük doğrulukla gerçekleştiği bildiriliyor.

Kripto para endeksleri dünya çapında ilgi çekiyor

Nasdaq ve CryptoCompare’in, bu Haziran ayında, CryptoCompare’in toplam endeks veri setlerini temel alan ve kurumsal yatırımcıları hedefleyen bir kripto para fiyatlandırma ürünü piyasaya sürmek için ortak olduğu bildirildi.

Şubat 2019’da ise Nasdaq, ABD merkezli Blockchain ve kripto para piyasası veri şirketi Brave New Coin’den iki kripto para birimi fiyat endeksini listelemeye başlamıştı.

Cryptocompare ayrıca, finansal piyasalar veri sağlayıcısı Refinitiv’e sunulacak olan gerçek zamanlı bir kripto vadeli işlem veri setini birlikte oluşturmak için büyük kripto para türevleri platformu BitMEX ile de ortaklık kurmuştu.

Bu yaz, Çin’in büyük teknoloji şirketi Sina Corp’un sahibi olduğu finans odaklı bir web sitesi olan Sina Finance de, ek olarak resmi bir açıklama yapmadan mobil uygulamasına bir kripto para endeksi ekledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun