Nayib Bukele’den Bitcoin eleştirilerine cevap: Artık onları önemsemiyorum

El Salvador başkanı Nayib Bukele, ABD medyasından Fox News'e önemli bir röportaj verdi. Batı medyasının kendilerini Bitcoin adımı üzerinden sürekli olarak eleştirdiğini belirten Bukele, "Geçmişte bizi düşünmüyorlardı, görmüyorlardı. Şimdi ise eleştiriyorlar. Artık onları önemsemiyorum" dedi.

Bitcoin alımlarıyla Dünya Bankası’ndan IMF’ye kadar birçok Batı liderliğindeki kurum tarafından eleştirilen ve hatta kredi muslukları kesilen El Salvador’da başkan Bukele, yapılan yayın ve açıklamalara tepki gösterdi.

ABD medyasından Fox’a konuşan Bukele, Batı’nın eski büyük medya kuruluşlarının artık düşünüldüğü kadar önemli olmadığını söyledi. Kendi ülkesindeki olumlu gelişmelerin bazı ülkeleri rahatsız ettiğini belirten Bukele şunları söyledi:

“Federal Reserve’ün rezervi yok”

Fed’in ‘federal’ olmadığı ve ayrıca hiç rezervinin de olmadığı söylenir. Ama adı Federal Rezerve… Her geçen gün daha fazla para basıyorlar ve sizlerin varlıklarından, biriktirdiklerinden çalıyorlar. Bu hem ahlaki değil hem de temel ekonomik prensipleri bozuyor. Birikim gibi, emeklilik gibi…

“Doğruların bir gün ortaya çıkmak gibi huyu vardır”

Ulusal gazetelerde bu konularla ilgili yalanlar yazılıyor. Ancak yalanın önemli bir özelliği vardır. Çok uzun sürmez. Bir gün mutlaka gerçekler ortaya çıkar. Her zaman gerçekler, yalanların önüne geçer. Çünkü gerçektir. Çok da fazla göstermene gerek kalmaz. MS-13 konusundaki başarımız olsun, diğer gelişmeler olsun gerçekleri görmüyorlar. O yüzden bir şey kaybettiğimizi düşünmüyorum.

Daha önce bizi kafalarına pek takmıyorlardı. Bugün ise Financial Times’da, Forbes’da bizim hakkımızda olumsuz ve eleştirel yazılar çıkıyor. Bugün de o yazılar bizi çok fazla sevdikleri ya da iyiliğimizi düşündükleri için çıkmıyor.

“TIME Dergisi’ni kim alıyor?”

Artık bu tür yayınları da kimse umursamıyor. Size sormak istiyorum. Artık TIME Dergisi’ni kim alıyor? Eskiden bu yayınlar önemliydi. Örnek olarak Newsweek… Ama artık bu değerlerini kaybettiler. Kim onalra çevrim içi olarak da olsa üye oluyor? Sadece isimleri ve Twitter hesapları var. Ana akım medya bile değiller. Ne dediklerini açıkçası çok takmıyorum. Aslında ilk başlarda onları önemli sanıyordum ama artık öğrendim. Üye sayılarına bakın… Örnek olarak CNN… Onları da artık kimse izlemiyor. Rakamlar çok saçma. El Salvador’daki Channel 4, 7 milyonluk ülkede 1 milyon kişi tarafından izleniyor. CNN ise prime time’da 500 bin kişi tarafından izleniyor. Artık yayın yapmalarının bile bir mantığı yok.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl