NBA Top Shot NFT’leri de menkul kıymet sayılabilir

NFT endüstrisinin en çok beğenilen ve takip edilen ürünlerini çıkaran Dapper Labs'in, kendisine karşı açılan davanın düşürülmesi konusundaki talebi hakim tarafından reddedildi.

NBA Top Shot NFT’lerini çıkaran Dapper Labs şirketine karşı açılan menkul kıymet davası için “devam” kararı çıktı. Dava konusu olan NBA Top Shot NFT’lerinin menkul kıymet olduğu iddia edilirken, Dapper Labs’in itirazı ise bir bölge hakimi olan Victor Marrero tarafından reddedildi.

Hakim açıklamasında, NFT’lerin menkul kıymet olma olasılığının “makul” olduğunu, kesin bir dille bunu reddetmenin mümkün olmadığını, dolayısıyla mahkemenin bunu araştırması gerektiğini ifade etti.

Dapper Labs’den yapılan açıklamada da, taleplerinin reddedildiği ancak hakimin davacı tarafın haklı olduğu yönünde bir karara varmadığı belirtildi.

Menkul kıymet tartışması özellikle FTX’in iflasının ardından ABD’de ciddi şekilde tartışma konusu oldu. SEC başkanı Gary Gensler, neredeyse her konuşmasında Bitcoin dışında kalan kripto paraların menkul kıymet sayılması ve bu alanın da SEC tarafından regüle edilmesi gerektiğini belirtiyor.

SEC son haftalarda birçok kripto para şirketine yönelik de menkul kıymet adımları atıyor.

Ripple’a açılan “kayıtsız menkul kıymet satışı” davası da 2 yıldan fazla süredir devam ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl