NEAR / ETH köprüsüne yapılan saldırı başarısız oldu: Hacker 5 ETH kaybetti!

Kullanıcıların Ethereum, NEAR ve Aurora ağları arasında token transferi yapabilmelerine olanak tanıyan NEAR Rainbow köprüsüne saldırı düzenleyen hacker hem başarısız oldu hem de 5 Ethereum kaybetti. Aurora Labs CEO'su Alex Shevchenko detayları açıklarken, hacker'a da mesaj gönderdi: "Ödül progrmını dene..."

2020 yılının “DeFi yazı” ile başlayan kripto para hack olayları, 2021 ve 2022’de de tüm hızıyla devam ederken, son dönemde blok zincirler arasında token transferlerini sağlayan köprüler de bu saldırılardan nasibini aldı.

Yaşanan en büyük hack olayı Mart ayında 600 milyon dolardan fazla fonun çalındığı Axie Infinity’nin Ronin köprüsü saldırısı olurken, hacker’lar sadece 2022’nin ilk 6 ayında 2 milyar dolarlık hırsızlık yaptılar.

30 snaiye içinde önlendi

Aurora Labs CEO’su Alex Shevchenko da, hafta sonu yapılan bir saldırı hakkında bilgi verdi. Ethereum, NEAR ve Aurora ağları arasındaki transferleri sağlayan bir köprü olan Rainbow’a yapılan saldırının başarısız olduğunu belirten Shevchenko, saldırının 30 saniye içinde önlendiğini ve hacker’ın da 5 ETH’lik kayıp yaşadığını belirtti.

“Otomatik ve bağımsız kontrolörler devree girdi”

Köprünün hiçbir şekilde aracı uygulama kullanmadığını belirten Shevchenko, bu durumun kötü niyetli kişiler de dahil olmak üzere herkesin sistemle etkileşime girmesine olanak tanıdığını ancak yanlış bir hamle yapıldığında otomatik ve bağımsız kontrolörlerin de devreye girdiği bilgisini verdi:

“Saldırgan Cuartesi sabahı yaptığı saldırının erken saat olması sebebiyle karşılık görmeyeceğini düşündü ancak bir insan hamlesine gerek olmadığını bilmiyordu. Otomatik kontrolörler, kötü niyetli işlem çağrısını engellemeyi baaşrdılar ve 31 saniye içinde durumu kontrol altına aldılar. Yapılan uyarıların ardından ekibimiz her şeyi kontrol altına aldı ve hem beni hem de kullanıcıları rahatsız etmeden uykularına geri döndüler”

Hatırlanacağı üzere Rainbow köprüsü 1 Mayıs günü de saldırıya uğramış ve hacker’ların tüm fonları çekme girişimleri önlenmişti.

Hacker’a mesaj gönderdi: Ödül almayı dene

CEO Shevchenko ayrıca hacker’a özel bir mesaj da gönderdi ve “İnsanların parasını çalıp, bu parayı aklamak için çok fazla zaman harcamak yerine bence hataları bulup bizden ödül almayı da deneyebilirsin…” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl