Tezos’u unutun: Sabit coin’lerde USDN (Neutrino USD) ile %15’e kadar nasıl kazanılır?

staking

Sponsorlu

XTZ ve ATOM gibi iyi nominal faiz getirisi kazandıran coin’lerde bir fiyat düşüşü olduğu zaman staking ödüllerinin değeri kalmayabilir. Staking varlıklarında yüksek volatilite ciddi bir özelliktir ancak ilk staking sabit coin’i olan Neutrino USD çıkıncaya kadar! USDN banka kartıyla alınabiliyor ve yüzde 15’e kadar getiri sağlıyor.

Geleneksel PoS staking: Artıları ve eksileri

Kripto yatırımlarında staking bir süredir IEO’ların yerini almış durumda. Bunun da bazı avantajları var:

  1. Başlayıp başlamayacağı belli olmayan bir projeye değil, yerleşmiş bir coin’e yatırım yaparsınız.
  2. Varsayılan getiriler bir bankadakinden çok daha yüksektir (çoğu coin için yüzde 5-7).

Özellikle Tezos (XTZ) ve Algorand (ALGO) gibi iki staking coin’ine yatırım yapmanın ise 2 ciddi riski bulunuyor:

  1. Volatilite. Örnek olarak: 2020 Şubatı’nın sonunda XTZ fiyatı 3.7 dolardı. 1 Ağustos’ta ise 1 Ağustos itibariyle, yüzde 15’lik bir düşüşle 3,16 dolar civarında seyrediyordu. Yani yıllık yüzde oranı 5.48 iken, siz yaklaşık yüzde 2.4 kazanmış olurdunuz. Ancak yatırımınız da gerçek piyasa değeri düştüğü için negatif bir APR (yıllık yüzde oranı) ile sonuçlanmış olurdu.
  2. Saklama riskleri. Çoğu staking hareketleri, Binance gibi saklama yapılabilen platformlarda olur ve burada sizin varlıklarınızı kontrol eden borsadır. Staking’in kendisi merkeziyetsizdir ve bir akıllı kontrat tarafından yönetilir. Ancak merkezi bir platformda stake yapmaya kalkarsanız bu avantajları yitirmiş olursunuz. Borsaya bir saldırı yapıldığında ise varlıklarınızı kolaylıkla kaybedebilirsiniz.

Neutrino USD: Sabit coin’leri ve staking’i bir araya getiriyor

Volatilite sorununa gerçekçi bir çözüm, volatil olmayan bir staking coin’ine sahip olmaktır, yani değeri sabit bir coin’e… Ancak USDT gibi bir merkezi ve şeffaf olmayan sabit coin çok fazla işinize yaramaz, çünkü stake yapan yatırımcı ödüllerinin nereden geldiğini bilmez. Staking işleminin merkeziyetsiz kalabilmesi için, bu sabit coin’in bir fiat para tarafından değil, başka bir kripto varlık tarafından desteklenmesi (teminat altına alınması) gerekir.

Neutrino USD (USDN) tüm bu gereksinimleri karşılayan ilk varlıktır. Fiyatı ABD dolarına bağlıdır ve tamamen merkeziyetsiz olup tasarımından ötürü de stake edilebilirdir. Staking getirisi yıllık yüzde 8 ilâ 15 arasındadır, hatta Ağustos 2020 itibariyle yüzde 15.5’tur. Ayrıca Waves.Exchange size banka kartıyla istediğiniz kadar USDN alma fırsatı tanır.

USDN, Waves blokzinciri üzerine inşa edilen, ayrıca yüzde 6,5 sabit faiz oranıyla stake etmeyi destekleyen bir kripto para birimi olan WAVES tarafından desteklenmektedir. Bu, USDN stake ödüllerinin gerçek kaynağıdır: Neutrino USD akıllı sözleşmesinde kilitli olan WAVES teminatının tamamı staking’e katılır ve gelir üretilmiş olur. Bununla birlikte bu gelir, yalnızca paralarını stake eden USDN sahipleri arasında paylaştırılır. Tüm USDN’nin yalnızca yaklaşık yüzde 40’ı stake edilmiş olduğundan ortaya çıkan APR (yıllık yüzde getirisi) WAVES staking gelirinden çok daha yüksektir.

Volatiliteye karşı korunma

Neutrino USD ödül oranı dinamiktir: WAVES’in mevcut fiyatına ve stake olarak yatırılan USDN payına bağlı olarak dalgalanır. Temmuz 2020’de WAVES yüzde 50’nin üzerinde değer kazandı ve USDN hissesinin kârlılığı da yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıktı.

Aynı zamanda, USDN’in kendisi de sofistike bir fiyat istikrar mekanizması ile volatiliteden korunmaktadır. WAVES’in fiyatı düşse bile, 1 USDN yine de 1 ABD doları değerinde kalacaktır. Bu, Neutrino USD’nin XTZ gibi geleneksel PoS coin’lerine göre en büyük avantajıdır: stake’lerin geliri, piyasa düşse bile değer kaybetmez. Bir başka deyişle, sabit coin’lerde yüzde 15 kazanmak, USD cinsinden yüzde 15 kazanmakla neredeyse aynıdır. Bu durum, USDN’i riskten korunma varlığı yapar. Örneğin, Bitcoin fiyatı yükseldiğinde USDN için Bitcoin satabilir, USDN’i stake olarak yatırabilir ve günlük ödül ödemelerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Daha sonra da BTC’yi tekrar satın almak için iyi bir zamanı bekleyebilirsiniz.

Bu sabit coin, USDN’i yatırmak için en uygun platform olan Waves.Exchange ekibi tarafından tanıtılmıştır. Burada Visa veya MasterCard kullanarak yüzde 0 (sıfır) komisyon karşılığında kolayca USDN satın alabilirsiniz.

Neutrino USD’yi destekleyen diğer platformlar arasında Pool-X (KuCoin), MSX ve Biki.cc de bulunuyor. Bu listeye kısa süre içinde daha fazla staking web siteleri de eklenecektir.

Tüm bunlardan çok daha önemlisi, kullanıcılar stake ettikleri varlıklarının yüzde 100 kontrollerini kendileri üzerinde bulunduracaklar. Akıllı kontrat şu an herkesin kontrol edebilmesi için hazır konumda. Bu sayede yatırımcılar ve kullanıcılar teminat olarak ne kadar WAVES’in kilitli olduğunu ve USDN’in o anda fazla ya da az teminatlı olup olmadığını görebiliyorlar.

Waves.Exchange analistlerine göre; USDN’in yıllık yüzde getirisi 2020 yılı boyunca da yüzde 15’in üzerinde kalacak. Yani şu anda Neutrino USD almak için en uygun zaman olabilir. Daha fazla bilgi için Waves.Exchange’deki staking sayfasına bakabilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Her kullanıcı kendi araştırmasını yapmalıdır. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl