ABD’de alt komite toplantısı gerçekleşti: Gündem sabit coin’lerdi

SEC Başkanı Gary Gensler'ın Kongre'deki oturumundan bir gün sonra, sabit coin'lerle ilgili başka bir oturum daha düzenlendi. Dijital Varlıklar Alt Komitesindeki bu oturumda, SEC ve CFTC arasındaki sabit coin çatışmasının belirsizliğe yol açtığı dile getirildi. Ayrıca, Gensler'ın banka iflaslarını kripto para sektörüyle ilişkilendirmesinin yanlış olduğu ifade edildi.

abd temsilciler meclisi kongre

ABD’de yeni kurulan Temsilciler Meclisi Dijital Varlıklar Alt Komitesi, sabit coin düzenlemesini tartışmak üzere finans uzmanları ve kripto endüstrisi üyelerini dinlemek üzere çarşamba günü bir araya geldi.

“Sabit Coin’lerin Ödemelerdeki Rolünü ve Mevzuat İhtiyacını Anlamak” başlıklı oturum, Alt Komite Başkanı French Hill’in hazırladığı konuşmalarla başladı.

“SEC ve CFTC arasındaki sabit coin çatışması belirsizliğe yol açıyor”

Hill, oturum sırasında SEC ve CFTC arasında dijital varlıklara ilişkin mevcut çatışmaların verimsiz olduğunu belirtti. Arkansas Temsilcisi, sabit coin’lerin yatırım sözleşmesi ya da emtia olarak sınıflandırılmasına ilişkin iki düzenleyici kurum arasındaki çelişkili görüşlerin, varlığının belirsizlik içinde kalmasına yol açtığını kaydetti.

Gensler’ın “banka iflasları kripto bağlantılı” açıklamasına tepki

Oturum, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin SEC Başkanı Gary Gensler ile toplanmasından bir gün sonra gerçekleşti. Gensler oturumda, son dönemde yaşanan banka iflaslarının kripto sektörüyle bağlantılı olduğunu ima etmişti.

Dünkü duruşmada ise New York Finansal Hizmetler Departmanı müfettişi Adrienne A. Harris, bir New York bankası olan Signature ile ilgili olarak bu fikre karşı çıktı.

Harris, Kaliforniya Temsilcisi Maxine Waters’ın bankacılık krizinde kripto paranın rolüne ilişkin bir sorusuna yanıt olarak, “Signature Bank’ın başarısızlığının kripto ile ilgili olduğu yanlış bir nitelendirmedir.” dedi.

Harris, bankanın mevduatlarının çok çeşitli mevduat sahiplerinden geldiğini ve bankanın batmasının kripto para sebebiyle olmadığını belirtti. Harris’e göre, Signature’ın mevduat tabanının baskın oranı kripto para dışındaki sektörlerden geliyordu ve yalnızca yüzde 20’si kripto ile ilgiliydi.

Üyeler sabit coin düzenlemesi için büyük ölçüde hemfikir

Alt komite üyeleri, sabit coin düzenlemesinin hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesi konusunda fikir birliği içinde olduklarını ifade etti. Ancak hangi mevzuatın ilerlemesi gerektiği konusunda partiler arası anlaşmazlıklar var.

Waters’a göre, yakın zamanda yayınlanan ön mevzuat, kendisi ve Alt Komite Başkanı Hill arasındaki ikili görüşmeler yoluyla sabit coin’lerin kesin çözümünü önermiyor, çünkü bazı konular çözümsüz kalıyor.

Hill de tasarı ve sabit coin çerçevesi üzerinde iş birliğini memnuniyetle karşıladığını söyleyerek Waters’a yanıt verdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl