New York Times’dan yeni iddia: Fed sert adımlarına devam edecek

Eylül ayında 75 baz puan faiz artırımına giden ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Kasım ve Aralık aylarında da bu politikasından taviz vermeyeceğini iddia eden New York Times, enflasyonun azalmaması ve işgücü piyasalarının güçlü duruşunu devam ettirmesinden ötürü kurumun yılın son toplantısının yapılacağı Aralık ayında da faiz artırım oranını düşürmeyeceğini belirtti.

ABD medyasının güçlü seslerinden New York Times Fed’in Kasım ayında 75 baz puan faiz artırımına gitme olasılığının neredeyse kesin olduğunu dile getirirken, aynı mantalitenin en az süreyle Aralık ayına kadar gideceğini belirtti.

“Enflasyon istenilen seviyede düşmüyor”

Gazetenin haberine göre Fed, yılın son toplantısının yapılacağı Aralık ayında da benzer bir faiz artırımı yapacak ve hatta aynı durum ilerleyen aylarda da devam edebilir. Haberde, “Kasım ayındaki toplantda 75 baz puan faiz artırımına gidileceği yönünde Fed üyeleri arasında tam bir anlaşma sağlandı” denildi.

Gazete ayrıca Fed yetkililerini bu kararda ısrar etmeye iten verilerin, güçlü işgücü piyasası rakamları ve hızla düşmeyen enflasyon olduğunu da belirtti.

Fed başkan yardımcısı Lael Brainard da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada , kurumun para sıkılaştırma politikalarında ısrarcı davranmaya devam edeceğini belirtmişti.

Ekim ayı başında açıklanan tarım dışı istihdam rakamları da beklenenden yüksek gelmişti. 250 bin olarak beklenen veri 263 bin olarak açıklanmıştı. Rakamların beklenenden yüksek gelmesi ve piyasanın faiz artırımlarına rağmen güçlü kalması, Fed’in Kasım ayında aynı veya daha fazla faiz artırımına gidebileceği düşüncesini ortaya çıkarmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl