New York valisi iş kanıtı madenciliğini yasaklayan kanunu imzaladı

New York Senatosu'nun Haziran ayında onayladığı ve karbon bazlı enerjiyle yapılan iş kanıtı madenciliğini eyalet sınırları içinde 2 yıllığına yasaklayan kanunu New York Valisi Kathy Hochul da onayladı.

New York Valisi Kathy Hochul, Haziran ayında kabul edilen ve karbon temelli “proof of work” yani iş kanıtı madenciliğini 2 yıllığına yasaklayan yasa tasarısını resmen imzaladı. Yasak nedeniyle New York’ta İş Kanıtı sistemiyle kripto para madenciliği yapmak isteyen şirketler bu faaliyetleri için onay alamayacaklar.

Sadece yeni şirketler!

Ancak yasanın çok tartışılan bir yönü de bulunuyor. Yasak sadece faaliyetlerine yeni başlayan şirketleri kapsıyor. Yani yasa çıkmadan önce bu anlamda iş yapan madencilik şirketlerine yönelik bir yasak yok.

Konuyla ilgili bir de açıklama yapan New York valisi, “New York’un finansal inovasyonun merkezi olmaya devam edeceğini garanti ediyorum. Ancak bunu yaparken aynı zamanda doğayı ve çevreyi korumaya öncelik veren adımlar da atacağız” dedi.

Bir önceki yasa tasarısında yasağın 3 yıllık olması beklenirken, gelen tepkiler üzerine süre 2 yıla düşürülmüştü.

New York eyaletindeki en büyük Bitcoin madenciliği şirketi Greenidge olarak biliniyor. Firma daha çok bölgenin kuzeyindeki eski madencilik alanlarında faaliyet gösteriyor ve atık kömür ile madencilik yapıyor. Atık kömürün doğaya verdiği zararın oranı hidroelektrik santralleriyle eşit tutuluyor.

Greenidge son olarak kendisine karşı açılan faaliyetlerinin durdurulması yönündeki bir davayı da kazanmıştı. Mahkeme, şirket faaliyetlerinin bölgenin hava ve suyuna zarar vermediğine hükmetmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl