New York regülatöründen bankalara yeni kripto para uyarısı

New York'taki bankacılık faaliyetlerini düzenleyen Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), bankaların kripto paralarla ilgili hizmetler vermeden önce kurumdan gerekli izni alması gerektiğini belirten bir açıklama yaptı. Departman ayrıca konuyla ilgili yol haritasını anlatan bir de kılavuz yayımladı.

banka (1)

New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), kripto para endüstrisini en azından eyalet sınırlarında daha fazla kontrol edebilmek adına yeni bir kılavuz yayımladı. Kripto para hizmetleri veren ya da bu hizmetleri sağlayan şirketlerle çalışan bankaların, bu işlerini hayata geçirmeden önce kurumdan gerekli olan izni almasını zorunlu kıldı.

Kılavuz, bankalarla çalışan üçüncü taraf şirketleri ve hatta, merkezleri ABD dışında olan ancak eyalet sınırları içinde de şubesi bulunan yabancı bankaları da kapsıyor.

Bilgileri paylaşmak zorundalar

Kurumdan izin talep edecek olan bankaların, iş plânları, risk yönetimleri, kurumsal yönetim tarzı ve tüketici korunması önlemleri gibi bilgilerini kurumla paylaşmaları talep edildi. “Sanal para” endüstrisinin gittikçe büyüdüğü belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“New York’ta regüle olan finansal kurumların gittikçe inovasyona ayak uydurması ve sana para endüstrisinin büyümesi, finans sektörünün güvenliği ve sağlamlığı açısından yeni bir kılavuz hazırlanmasını gerekli kılmıştır. Kılavuz, özellikle bankacılık kuruluşlarını, tüketicileri ve genel piyasayı kripto paralarla bağlantılı risklerden korumayı amaçlamaktadır”

Kurum ayrıca yaptığı açıklamada, kılavuz hazırlanmadan önce birçok kez piyasa trendlerinin kontrol edildiğini ve mevcut regülasyon seviyesinin de detaylı şekilde incelendiğini belirtti.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl