Kripto para borsası Coinbase 50 milyon dolar ceza ödeyecek

ABD'nin en büyük kripto para borsası olarak görülen Coinbase, New York Finansal Hizmetler Departmanı'na 50 milyon dolar ceza ödeyecek. Şirket ayrıca, uyumluluk seviyesini geliştirmek için de 50 milyon dolarlık ekstra harcama taahhüdü verdi.

coinbase

Coinbase borsası, kara para aklama karşıtı kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle New York regülatörüne 50 milyon dolar ceza ödeyecek. Finansal regülatörlerin bir süre önce, kişilerle ilgili gerekli kontrolleri yapmadan hesap açılmasına izin verildiğini tespit ettiği borsa ayrıca, regülasyon uyumluluğunu geliştirmek için de ekstra 50 milyon dolarlık harcama yapacağının taahhüdünü verdi.

Coinbase’in ödemesi, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’na yapılacak. Yapılan açıklamada, uyumluluk seviyesinin geliştirilmesiyle uyuşturucu kaçaçıları, çocuk pornosu satıcıları ve diğer kanun delici kişilerin hesap açmasının engelleneceği belirtildi.

Rutin denetimlerde ortaya çıkmıştı

Coinbase ile ilgili ilk bulgular, 2020 yılındaki rutin bir regülasyon kontrolünde ortaya çıkmıştı. 2017’de New York’ta hizmet vermek için lisans alan borsanın bu konuda ciddi eksiklikleri olduğu belirtiliyordu.  Finansal Hizmetler Departmanı’na göre, 2021’in sonlarına doğru Coinbase, hakkında gerekli şekilde incelenmeyen muhtemel şüpheli müşteri işlemleri hakkında 100 binden fazla hataya sahipti.

150 milyon dolar çalınmasına istemeden yardımcı oldu

Hatta regülatörün şikayet dosyasında ilginç bir örnek de verildi. Borsa hakkında açılan soruşturmalardan birinde, kendini ismi açıklanmayan bir şirketin çalışanı olarak gösteren bir hırsızın, 150 milyon dolarlık soyguna imza attığı ve ardından Coinbase’de hesap açarak kripto para alımları yaptığı belirlendi. Dosyada, “Coinbase, 150 milyon dolarlık hırsızlığa istemeden yardım etti” ifadeleri kullanıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl