NFT dünyası yeniden mi canlanıyor: CryptoPunks NFT’si 16.4 milyon dolara satıldı

2021/2022 döneminde ulaştığı çılgınlık seviyesinden sonra büyük bir sessizliğe bürünen NFT piyasasında canlılık emaresi olarak sayılabilecek bir satış daha yapıldı. Geçtiğimiz haftalarda yapılan 16 milyon dolarlık bir CryptoPunks NFT satışının ardından, dün de #7804 numaralı Punk NFT'si 4850 ETH karşılığında satıldı. 16.4 milyon dolarlık satış ayrıca hem ETH hem de dolar olarak tüm zamanların ikinci en büyük satışı oldu.

2017 yılında çıkarılan ve Ethereum blok zinciri üzerindeki ilk NFT koleksiyonu olan CryptoPunks’tan bir NFT, yaklaşık 16.4 milyon dolar değerde 4850 ETH karşılığında satıldı. Dün akşam saatlerinde yapılan bu satış CryptoPunks’ın en büyük 2. satışı oldu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda da #3100 numaralı Alien Punk NFT’si 4500 ETH’ye (yaklaşık 16 milyon dolar) satılmıştı.

Yeni alım yapan kullanıcının kimliği bilinmiyor. Kullanılan Ethereum cüzdanına Ether’lerin ise Coinbase borsasından geldiği ve cüzdana daha önce hiç yatırma işleminin yapılmadığı görülüyor.

Satıcı: Artık değerini buldu

Satış yapan ve X platformunda Peruggia takma adını kullanan kişi ise bu NFT’yi 2021 yılında almış ve 4500 ETH ödemişti. Bu kişi alım yaptığında 4500 ETH’nin değeri ise 7.5 milyon dolardı. Bu kişi X üzerinden yaptığı satışla ilgili olarak, “Bir dönemin sonu… Bu zamana kadar yeterli fiyatı göremediğim için bu NFT’yi hep elimde tuttum ama artık değerini bulduğunu düşünüyorum” dedi.

Rekor ödeme 8000 ETH

CryptoPunks koleksiyonundaki eserlerden bir tanesi için ödenen en yüksek rakam ise 2022 yılında yapılan alımda verilen 8000 ETH olmuştu. Kripto startup’ı Chain’in CEO’su olan Deepak Thapliyal #5822 numaralı CryptoPunk NFT’si için 23.7 milyon dolar ödemişti. 2021 boğa sezonunun son günlerindeki büyük NFT çılgınlığında yapılan bu satıştan kısa süre sonra ise Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto paralarda çok büyük düşüşler yaşanmaya başlamıştı.

CryptoPunks NFT koleksiyonunun hakları 2022 yılında, Bored Ape Yacht Club’ın da yaratıcısı olan Yuga Labs şirketi tarafından satın alınmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl