Hata mı, para aklama mı? NFT için 1.6 milyon dolar ödedi

Taban fiyatı bin doları aşmayan CrypToadz NFT'lerinden biri için 1055 WETH ödenmesi (yaklaşık 1.6 milyon dolar) kripto dünyasının en çok konuşulan konularından oldu. Dünkü işlem OpenSea üzerinden yapılırken, uzmanlar bunun bir tuşlama hatası ya da para aklama olabileceğini belirtiyor.

2021 yılında çılgınlık seviyesinde ilgi gören NFT’ler ayı sezonunun gelmesiyle birlikte adeta yerin dibine gömüldüler. Milyon dolarlara satılan Bored Ape Yacht Club’lardan futbolcu kartlarına, hatta Formula 1 pistlerine ve kedilere kadar birçok NFT unutuldu.

41.500 dolarlık da işlem ücreti

Ancak dün yapılan bir işlem şüpheleri de beraberinde getirdi. CrypToadz NFT’lerinden bir tanesi 1.6 milyon dolara satın alındı. En büyük NFT pazar yeri olan OpenSea üzerinden yapılan alım için ayrıca 41.500 dolarlık da işlem ücreti ödendi.

NFT sadece iki hafta önce 0.95 ETH’ye (yaklaşık 1600 dolar) satın alınmıştı. Bu alımdan 15 gün sonra ise neredeyse bin katına satılmış oldu.

Nadir parça da değil

Alınan NFT’nin de 6969 adetlik bir koleksiyonun parçası olması yani nadir sayılan koleksiyon ya da eserlerden olmaması işlemi daha da şüpheli hale getiriyor. Hatırlanacağı üzere CrypToadz koleksiyonu NFT patlamasının yaşandığı 2021 yılında çıkarılmış ve ilk 10 günde 12 bin Ether’lik işlem hacmine ulaşmıştı.

Tornado Cash bağlantısı…

Uzmanlar ise bunun ya bir hata ya da bir para aklama işlemi olabileceği konusunda birleşiyorlar. Bilindiği üzere Ethereum cüzdanlarında yanlış tuşlama üzerinden yüksek meblağda işlem ücretleri ödenebiliyor ya da fiyatın çok üzerinde satın alımlar yapılabiliyor.

İkinci bir seçenek ise bir dönem NFT’lerin aracı yapıldığı para aklama işlemleri… NFT’yi alan cüzdana, Tornado Cash’ten para çeken bir başka cüzdandan para gönderildiği görülüyor.

ABD’de yasaklanan Tornado Cash özellikle fon takibini imkansız hale getirmesi ve genelde dolandırıcıların para aklamak için kullandıkları karıştırıcı bir platform olarak biliniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl