Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Mark Cuban: NFT fiyatları zamanla sakinleşecek

Amerikalı dolar milyarderi iş adamı ve NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, blokzincir teknolojisi, akıllı kontratlar ve NFT’ler hakkında konuştu.

Çılgın seviyelere ulaşan NFT fiyatlarını yorumlayan Cuban, “Şu anda yeni teknoloji döneminin erken evrelerindeyiz. Zaman geçtikçe ve insanlar geldikçe fiyatlar da sakinleşecektir” dedi.

Fiyatları bazen yüz binlerce dolarlara ulaşabilen NFT’ler; dijital sanat, müzik ya da filmlerin çalışmalarını temsil ediyor ve birer varlık şeklinde görülüyor. Fiziksel varlıklar gibi alınıp satılabilen NFT’lerin, merkeziyetsiz bir dijital cüzdan olan blokzincirde kaydedildikleri zamandan bu yana da geçerli ve orijinal olup olmadıkları ve sahiplerinin kim olduğu takip edilebiliyor.

NFT endüstrisinin en önemli özelliklerinden biri de eserin yaratıcısına para ödenebilmesi. Örnek olarak NFT tabanlı bir eser satışa çıktığı ve bir alıcı tarafından satın alındığı zaman, dijital sanatın gerçekliği ve sahipliği blokzincir sayesinde kanıtlanabiliyor.

Cuban’a göre ise, son dönemin tartışmalı konusu olan NFT’lerin değeri burada yatıyor:

“Teknoloji gerçek. Yaşanan patlama, gösterilen ilgi gerçek ve sürekli olarak devam ediyor. Blokzincir, akıllı kontratlar ve piyasanın oluştuğu yerler oldukları yerde kalacaklar. Bu sayede sanat, müzik ve sinema endüstrileri de yaşamaya devam edecek.”

NFT çılgınlığı sürüyor

Son olarak, Beeple olarak bilinen ve sanatçı Mike Winkelmann tarafından hazırlanan NFT tabanlı bir video klip, ilk sahibinin 67 bin dolara almasından sonra, tam 6.6 milyon dolara satılmıştı.

Uzayda arkasında gökkuşağı bırakarak ilerleyen hayali kedi Nyan Cat’in kripto sanat ürünü de açık artırmada 590 bin dolara satıldı.

Popüler NBA oyuncularının kısa video kliplerinin alınıp satıldığı NFT platformu NBA Top Shot’ta da bugüne kadar toplam 280 milyon dolarlık satış yapıldı.

Takımına NFT’lerden para kazandırdı

Cuban da NFT’lerden kulübüne para kazandırmaya başladı bile… Dallas Mavericks’in sahibi, takımının Phoenix Suns ile karşılaştığı gün birçok dijital ürünü açık artırmayla sattı.

Cuban ayrıca “Maxi Kleber smaç anı” adlı bir NFT tabanlı dijital varlığa da sahip… Başarılı iş adamı bu ürünün, fiziksel bir spor kartı kadar değerli olduğunu düşünüyor. Bu ürünü satmayacağını belirten Cuban, aynı varlığın benzerlerinin ise 35 dolar ilâ 800 dolar arasında değişen fiyatlarda satıldığını söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl