NFT patlaması rakamlara yansıdı: 2.5 milyar dolar geçildi

2020'nin ilk çeyreğinde sadece 13.7 milyon dolar olan NFT piyasası, 2021'de adeta patlama yaşadı ve ikinci çeyrekte toplam satış rakamı yaklaşık 2.5 milyar dolara ulaştı. Bu senenin başında tüm dünyadan büyük ilgi gören NFT'lerin satış hacimleri, en büyük NFT platformlarından biri olan OpenSea'de de Haziran ayında rekor kırdı.

nft

NFT işlemlerini Ethereum blok zincirinde toplayan NonFungible.com’un verilerine göre Mart ayından bu yana haftalık alıcı sayısı, satıcıların sayısını aşarak 10 bin ilâ 20 bin arasına geldi.

Tabii ki tüm bu istatistikler, NFT işlemlerinin hangilerinin verilere dahil edildiğine göre değişebiliyor. Örnek olarak, birçok blok zincir üzerindeki satışları takip eden DappRadar’a göre, toplam hacim 2021’in ilk yarısı itibariyle 2,5 milyar doların biraz altında. NonFungible.com’a göre ise bu rakam 1,3 milyar dolar ancak 8 milyar dolarlık hacmi olan DeFi NFT’lerininin de bu verilerin dışında tutulduğu da bir gerçek.

İki site de, zincirüstü olarak bilinen ve sadece blok zincirde gerçekleşen satışları verilerine dahil ediyor. Müzayede evlerinin yaptığı gibi, açık artırma ile olan çoğu NFT ise zincirüstünde değil ve manuel olarak verilere eklenmeleri gerekiyor.

69.3 milyon dolara satılmıştı

NFT sektörü o kadar büyüdü ki, Beeple lakaplı Mike Winkelmann’ın NFT olarak üretilen ‘Everydays: The First 5000 Days’ adlı dijital eserinin jpg versiyonu, Christie’s’de 69.3 milyon dolara satıldı. Sotheby’s’de satılan “CryptoPunk” ise 11.8 milyon dolarlık fiyatıyla en pahalı ikinci NFT oldu. Bazı NFT ürünlerinin piyasası düşerken bazılarında ise inanılmaz artışlar olabiliyor.

Top Shot’ta düşüş söz konusu

Örnek olarak, NFT’lerin, video olarak satın alınmasına ve takas edilmesine olanak tanıyan ABD Ulusal Basketbol Ligi NBA ile işbirliği içindeki Top Shot’ta düşüş var. Mart ayında 403 bin olan alıcı sayısı, Haziran ayında 246 bine düştü. Top Shot’ta ortalama fiyat Şubat ayında 182 doları görmüştü. Haziran’da ise bu rakam 27 dolar…

Bored Ape Yacht Club çılgınlığı

Tam 10 bin dijital maymun NFT’lerinin olduğu Bored Ape Yacht Club da, koleksiyoncuların ilgisi altında olan yerlerden… 1 Temmuz itibariyle, ortalama bir NFT satışı OpenSea’de 3600 dolardı. Nisan ayında bir maymun NFT’si sadece 215 dolara satılıyordu. The Bored Ape Yacht Club’daki toplam satış hacminin de 61 milyon dolara yğkseldiği belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl