1.6 milyar dolar değerleme alan Magic Eden’ın kurucusu: Beş parasızdım

Solana blok zinciri üzerinde çalışan bir NFT platformu olan Magic Eden, kripto para piyasalarında yaşanan düşüşlere rağmen 130 milyon dolarlık yeni bir fonlama turunu geride bıraktı ve Mart'tan bu yana değerini 10'a katlamış oldu. Platformun kurucularından olan Sidney Zhang ise anlaşma sonrası Twitter'dan, "2015'te ilk projem iflas etmişti ve beşparasızdım. Küçük bir teknede yaşıyordum. Bugün ise 130 milyon dolarlık bir yatırım anlaşmasını tamamladık" dedi.

Özellikle 2021 yılında çılgınlık seviyesinde ilgi gören NFT endüstrisinde, Ethereum‘a oranla çok daha merkezi bir yapı olması sebebiyle Solana blok zinciri de düşük işlem ücretleri sağlaması sayesinde tercih edilmişti. İşte Solana üzerindeki NFT platformlarından biri olan ve geçen sene kurulan Magic Eden, 130 milyon dolarlık bir yatırım turunu geride bıraktı.

3 ayda 10 kat artış

Şirketin değeri ise bu yatırımla beraber yaklaşık 1.6 milyar dolar gibi büyük bir rakama ulaştı. Magic Eden ayrıca, Mart ayından beri toplam değerini de 10’a katlamış oldu. Yatırımcılardan olan Electric Capital şirketi yönetici ortağı Avichal Garg, son iki fonlama turunda yatırım yaptığını ve Magic Eden’in uzun dönemde de piyasa değerini ciddi şekilde artıracağını düşündüğünü söyledi. Platformun aldığı yatırımın ise adeta kripto piyasalarının çöküş yaşadığı ve birçok borsanın çalışan çıkarmak zorunda kaldığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekiyor.

“Küçük bir teknede yaşıyordum”

Magic Eden kurucularından olmasının yanı sıra aynı zamanda şirketin teknoloji yöneticisi konumundaki Sidney Zhang da, anlaşmayı Twitter hesabından duyururken, 2015 yılında bir teknede çekilmiş fotoğrafını paylaştı ve şunları söyledi:

“7 yıl önce ilk kripto start-up’ım, o dönemki ayı sezonu nedeniyle iflas etmişti. Beş parasızdım ve küçük bir teknede yaşamak zorundaydım. Dün ise, ikinci kripto startup’ım Magic Eden 130 milyon dolarlık bir fonlama turunu tamamladı ve 1.6 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı. Buradan, bir botta yaşadığım dönemde bataryamı ücretsiz olarak şarj etmeme izin veren Starbucks’a da çok teşekkür ediyorum. Bir ayı sezonu gazisi olarak, şu anki dönem gibi geliştirme yapılacak bir dönem olmadığını söyleyebilirim. 9 ay önce bu şirketi kurduğumuzda her şete sıfırdan başlamıştık. Mümkün olan her NFT sanatçısına ulaştık ve bugün toplam işlem hacminde 20 milyon SOL seviyesine ulaştık. 100’den fazla çalışanın, yürekleriyle bu platformda çalışması bu başarının gerçek sırrı diye düşünüyorum”

9. sıradan ikinciliğe yükseldi

Solana’nın Ethereum’a oranla çok daha düşük olan işlem ücretleri sayesinde kalabalık bir kullanıcı kitlesini çekmeyi başaran Magic Eden, Dapp Radar verilerine göre Mart ayında en büyük 9. NFT pazaryeriydi ancak şu anda ikinci sırada bulunuyor. Bu da şirketin hızlı yükselişini net şekilde gösteriyor.

CEO Lu: Çok fazla talep geldi

Şirketin CEO’su ve bir başka kurucu ortağı olan Jack Lu ise konuyla ilgili verdiği röportajda yatırımcıların hala çok erken dönemde olduklarını düşündüklerini söyledi:

“Aslında ilk yatırım turundan kısa süre sonra ikincisini yapmayı düşünmüyorduk ama çok fazla talep geldi. Birçok yatırımcı hala çok erken dönemde olduğumuzu düşünüyor. Mayıs ayındaki gelirimiz 7.5 milyon dolardı ve kurulduğumuz ilk günden bu yana hep kâr elde ettik”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl