NFT platformu OpenSea, 13 milyar dolarlık Lyft’in yöneticisini kaptı

Kripto para ve blok zinciri endüstrisi, diğer sektörlerin başarılı çalışan ve yöneticilerini bünyesine katmaya devam ediyor. Son olarak Ethereum tabanlı NFT platformu OpenSea, ABD'nin son yıllarda önemli büyüme kaydeden şirketlerinden hizmet sağlayıcısı Lyft'in CFO'su Brian Roberts'ı yine aynı titr ile kadrosuna kattı. Konuyla ilgili konuşan Roberts ise OpenSea'yi, 90'lı yılların eBay'ine benzetti.

Piyasa değeri yaklaşık 13.4 milyar dolar olan ve araç kiralama, kurye, taksicilik gibi hizmetlerle ön plâna çıkan ve bu anlamda Uber’e rakip olarak gösterilen Lyft şirketi, finans yöneticisi olan Brian Roberts’ı, OpenSea’ye kaptırdı.

“Web3 teknolojisine ve şirketlerine inanıyorum”

Konuyla ilgili olarak Amerikan medyasından Bloomberg’e konuşan Roberts, 2015’ten beri çalıştığı Lyft’ten son dönemde bu sektöre geçmek için ayrılmayı düşündüğünü ve Web3 teknolojisi ve şirketlerine sonuna kadar inandığını söyledi. Roberts ayrıca OpenSea’yi 90’lı yılların eBay’ine benzettiğini de belirtti.

Başarılı CFO, daha önce de IT sektörünün önemli şirketi Microsoft ve perakende devi Walmart’ta çalışmıştı.

İşlem hacmi 10 milyar doları, kullanıcı sayısı da 700 bini aştı

2017’de kurulan ve NFT sektörünün özellikle 2020 sonundan itibaren büyük patlama yaşamasıyla daha da büyüyen OpenSea, kısa sürede en büyük NFT platformu haline geldi. İşlem hacmi 10 milyar doları aşan ve 700 binden fazla kayıtlı kullanıcıyı da geçen platform, birçok ünlü girişimci ile kripto para severlerden de önemli yatırımlar almayı başardı.

Blok zinciri ve kripto para teknolojilerinin daha fazla benimsenmesiyle, Facebook ve Venrock gibi artık tartışılmaya başlanan dev şirketlerin profesyonelleri gelişmekte olan bu endüstriye transfer oluyorlar.

Lyft şirketi ABD’de 644, Kanada’da ise 12 şirkette hizmet veriyor. Şirket bünyesinde hiçbir araca sahip olmayan Lyft, uygulaması vasıtasıyla kiraladığı araçlar ve hizmetler üzerinden komisyon alıyor. Şirket bu anlamda ABD’de Uber’den sonra ikinci büyük şirket konumunda ve yine Uber’in de en büyük rakibi olarak gösteriliyor.

“Insider trade” olayıyla gündeme gelmişlerdi

Hatırlanacağı üzere OpenSea platformu birkaç ay önce ürün yöneticisinin “Insider trade” yani içeriden bilgi elde edilerek yapılan işlemler skandalıyla gündeme gelmişti. Şirketin ürün yöneticisi içeriden elde ettiği bilgilerle kendisi için NFT ürün alımı yapmış ve bu durum ekran görüntüleriyle sosyal medyada ifşa edilmişti. OpenSea iddiaları kabul etmiş ve özür dilemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl