NFT platformu OpenSea iddiaları kabul etti: Hayal kırıklığı yaşıyoruz

Son dönemin milyar dolarlık endüstrisi NFT'ler kripto para endüstrisinde her geçen gün daha fazla konuşulurken, en büyük NFT platformlarından biri olan OpenSea için de güven duygusunu ciddi şekilde zedeleyecek iddialar ortaya atılmıştı. OpenSea'den yapılan resmi açıklamada ise iddialar kabul edildi ve "Hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bu olanlar şirketimizin politikasını yansıtmamaktadır" denildi. Ekran görüntüleri ve adreslerle de güçlendirilen iddialar, platformun ürün yöneticisinin NFT'leri listelenmeden önce satın alıp, daha sonra fiyat artınca sattığını gösteriyordu.

Çok ciddi fiyatlara satılan ve son aylarda adeta bir moda haline gelen NFT dünyası, “insider trade” yani “içeriden bilgi sahibi olan kişilerin kendilerine avantaj sağlayarak işlem yapması” iddialarıyla çalkalanırken, iddiaların yöneltildiği şirket OpenSea’den açıklama geldi. Dev NFT platformu “insider trading” iddialarını kabul ettiklerini açıkladı.

Platformdan yapılan açıklamada, bir şirket çalışanının (*ürün yöneticisi Nate Chastain) içeriden elde ettiği bilgilerle kendisi için NFT ürün alımı yaptığı kabul edildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Dün bir çalışanımızın, kullanıcılarımıza tamamen açılmadan önce NFT ürünlerinin düştüğü sayfayı gördükten sonra bu ürünleri erkenden aldığını tespit ettik. Bu bizim için son derece hayal kırıklığı yaratan bir durum. Bu yaşanan olaylarını şirket ve ekip değerleriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını belirtmek isteriz. Bu durumu ciddiye alıyor ve gereken adımları atmak için olayla ilgili araştırma başlatıyoruz.”

Ne olmuştu: “Önce alıyor, kâr edip satıyor”

Zuwu adlı Twitter kullanıcısı, Chastain’in hangi NFT’lerin platformda yayınlanacağını öğrendikten sonra, o NFT’leri satın aldığını ve listelenmeden sonra da kâr edip sattığını belirtti:

“OpenSea merhaba, neden ürün yöneticiniz Nate Chastain’in, NFT’leri listelenmeden önce satın almak ve hemen sonrasında satmak için açtığı gizli cüzdanları varmış gibi duruyor?”

Ekran görüntüleri paylaştı

İddialar Twitter’da çok ciddi tartışmalara yol açarken, Chastain’den herhangi bir yanıt ise gelmedi. İddiayı ortaya atan kullanıcı, Chastain’in OpenSea’nin tweet’lerinden sonra o sanatçının ürünlerinden aldığını ekran görüntüleri ve adresler ile paylaştı. Adresler arasında sürekli benzer hareketlerin yapılması ve zamanlamaların da birebir tutması iddiaları adeta doğrular nitelikteydi ve en sonunda da şirketin kabul etmesiyle bu durum tam anlamıyla açığa çıkmış oldu.

“OpenSea kampanya başlatır ve olan her şey unutulur”

İddiaların yer aldığı tweet’lerin altında ise bazı kullanıcıların, “Ben de o pozisyonda olsam ben de önceden aldığım bilgilerle kâr ederim” yazması, bazılarının ise “OpenSea yakında kullanıcıları için bir kampanya başlatır ve olan her şey unutulur” demeleri dikkat çekti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl