NFT projesi çıkaran iki genç “rug pull” suçlamasıyla tutuklandı

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), 20 yaşındaki iki genci NFT projesi yaratıp, yatırımcıları dolandırmakla suçluyor. Dün itibariyle Los Angeles'ta tutuklanan Ethan Nguyen ve Andre Llacuna adlarındaki kişiler "Frosties" adındaki çizgi karakterleri satmış ve 1 milyon doların üzerinde kazanç elde ettikten sonra porojeyi sonlandırmışlardı.

scam

Geçen seneden bu yana adeta hiç azalmayan şekilde para girişinin olduğu NFT endüstrisinde bazı dolandırıcılık projeleri de zaman zaman yatırımcılara ciddi zararlar verebiliyor. Gece saatlerinde ise yine bir NFT dolandırıcılığı iddiasıyla 20 yaşındaki iki genç ABD Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla Los Angeles’ta tutuklandılar.

1.1 milyon dolar ile ortadan kayboldular

Ethan Nguyen ve Andre Llacuna adındaki iki genç, Ocak ayında Frosties adındaki NFT projesini başlatmış ve 8 bin 888 adet NFT satıp, 1.1 milyon dolarlık kazanç elde ettikten sonra, projenin Discord kanalını kapatıp ortadan kaybolmuşlardı. Bilindiği üzere kripto para terminolojisinde bu tür dolandırıcılık hareketlerine “rug pull” deniliyor. Projenin geleceğiyle ilgili vaatlerde bulunan yaratıcılar, daha sonra topladıkları fonlarla ortadan kaybolabiliyorlar ve bu duruma bir “rug pull” yani “kişinin altından halıyı çekmek” adı veriliyor.

Projenin başında 0.04 ETH’ye (yaklaşık 112 dolar) satılan NFT’lerin OpenSea’deki şu anki fiyatı ise 0.001 ETH yani yaklaşık 3 dolar.

DoJ’dan bir ilk

Bu durum, ABD Adalet Bakanlığı’nın bir NFT dolandırıcılığıyla ilgili ilk hamlesi olarak görülüyor. Uzmanlar, sadece 2021 yılında 25 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan NFT endüstrisi için, bu hamlenin bir dönüm noktası olabileceğini belirtiyorlar.

Konuyla ilgili konuşan ABD’li avukat Damian Williams, “NFT’ler aslında birkaç yıldır var ama son dönemde ciddi para girişi oldu. Dolandırıcılar her zaman para neredeyse oraya giderler. Bu iki kişi de, projeyle ilgili gelecek vaatlerinde bulunup, satışlar artınca paraları alıp gittiler. Müşterilerin altından adeta halıyı çektiler. Bizim görevimiz, yatırımcıları bu tür vurgun yapmak isteyen kişilerden korumak ” dedi.

İkinci proje de geliyordu

Buradaki ilginç nokta ise gözaltına alınan bu gençlerin ikinci projeyi de başlatmak üzere olduklarının öğrenilmesi… Dün itibariyle Los Angeles’ta tutuklanan iki dolandırıcı gencin Embers adında yeni bir NFT projesi de başlatmaya hazırlandıkları belirtildi. 5 bin 555 eserden oluşan NFT projesinin 26 Mart itibariyle başlatılma plânının olduğu öğrenildi. İkilinin projeden 1.5 milyon dolara yakın bir para kazanmayı hedefledikleri belirtildi.

İkili, kara para aklama, nitelikli dolandırıcılık ve komplo kurma suçlarının her biri için, kişi başına en fazla 20 yıl ile yargılanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl