Nijerya hükumeti Binance’ten 10 milyar dolar talep etti: İki yönetici gözaltında

Afrika'da kripto para adaptasyonunun en yüksek olduğu ülke olarak bilinen Nijerya'da hükumet, dövüz üzerindeki "spekülasyonlardan" ötürü Binance'ten 10 milyar dolar talep ettiğini açıkladı. Yetkililer, Binance'in yasadışı işlemlere karıştığını ve ülkenin finansal sistemine ciddi şekilde zarar verdiğini iddia ediyor. Borsanın iki yöneticisinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Son dönemde Binance şirketine karşı baskıların yoğunlaştığı Nijerya’da, hükumet şimdi de Binance’ten 10 milyar dolar gibi yüksek bir ödeme talep etti. Devlet başkanı Bola Tinubu’nun bilgi ve strateji danışmanı Bayo Onanuga yaptığı açıklamada; Binance’in yasadışı işlemlere fırsat tanıdığını ve ülkenin finansal ekosistemi üzerinde olumsuz ve önemli etki sahibi olduğunu söyledi.

Binance’in dolar-naira oranlarını manipüle ettiği ve bunun da ülkenin yerel para birimini olumsuz etkilediği iddiaları, suçlamalar arasında yer alıyor.

Soruşturma da açıldı

Bu açıklamanın ardından Nijerya’nın bir başka devlet kurumundan da Binance ile ilgili açıklama geldi. Ulusal Güvenlik Ofisi (ONSA), Binance’in faaliyetlerine ilişkin bir soruşturma başlatıldığını resmen duyurdu. ONSA Stratejik İletişim Başkanı Zakari Mijinyawa, Binance’in Nijerya’daki faaliyetlerinin incelenmesine yönelik kurumlar arası bir çalışma olduğu bilgisini de verdi.

Yöneticiler gözaltında: Büyükelçilik talebi

Öte yandan Nijerya’nın başkenti olan Abuja’da, iki Binance üst düzey yöneticisinin gözaltına alındığı ifade edildi. Yetkililerin, iki yöneticiden, borsanın Nijerya nairası ile ilgili veriler talep ettiği, ancak taleplerin karşılık bulmadığı belirtildi. Bu durumun bir karmaşa yarattığı ve yetkililerin en sonunda iki yöneticiyi gözaltına aldıkları bilgisi geçildi. Üst üzey yöneticilerin ayrıca ülkelerinin büyükelçiliklerinin de olaya müdahil olmasını istedikleri belirtiliyor.

Görüşmeler sonuç vermedi

Hatırlanacağı üzere Binance geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada Nijerya’daki regülasyonlara uymak istediğini belirtmiş ve “Piyasanın belirlediği bir ortamda kullanıcılara hizmet verme amacındayız. Yerel yönetimle de birlikte çalışıyoruz” demişti. Buna rağmen hükumetin ikna olmadığı gözüküyor ve borsadan 10 milyar dolar gibi çok büyük bir rakam talep ediliyor.

Binance, son olarak ABD hükumetine, kara para aklamayla yeterince mücadele edilmemesi de dahil olmak üzere birçok suçlamayla açılan dava dahilinde 4.3 milyar dolar ceza ödemişti.

Nijerya, P2P olarak da bilinen kişiden kişiye kripto ödemeleri konusunda Afrika’nın en büyük pazarı olarak görülüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl