P2P işlemlerinin rekor kırdığı Nijerya’da kripto para yasağı kalkıyor

Nijerya'da hükumet ve meclis kripto paraları resmen tanıma konusunda önemli bir adım atıyor. Ülke medyasından gelen haberlere göre, ilgili yasada yapılacak değişikliğin onaylanmasıyla birlikte kripto paralar ülkede resmen tanınacak.

Kısa süre önce çıkardığı CBDC ile dijital dünyaya adım atan Nijerya’da, eNaira halkın ilgisini neredeyse hiç çekmezken, kripto para işlemleri ise rekor kırıyor. P2P işlemlerinin en çok yapıldığı Afrika ülkesi konumundaki Nijerya’da mevcut “Yatırım ve Menkul Kıymetler Kanunu”nda yapılacak olan değişiklikler kripto paraların da artık resmen tanınmasını sağlayacak.

“Merkez bankası da karışamaz”

Ülke medyaasından Punch Newspapers’a konuşan Temsilciler Meclisi Sermaye Piyasaları Başkanı Babangida Ibrahim, yaptığı açıklamada değişikliğin yasalaşması halinde kripto paraların da yatırım sermayesi olarak kullanılmasının önünün açılacağını belirtti:

“Daha önce de söylediğim gibi Nijerya artık küresel gelişmelere kapalı kalmamalı ve etkin bir sermaye piyasasına sahip olmalıdır. Bu, yasağı kaldırma meselesi değil, bir konunun hukuki olup olmadığı ve Nijerya’daki faaliyetleri kapsayıp kapsamadığı meselesidir. Bu konuya merkez bankasının da karışma ihtimali yok. Kripto paralar yasaklandığı zaman, merkez bankası çoğu yatırımcının yerel bankaları kullanmadığını gördü. Merkez bankasının kontrol etme, denetleme şansı bile yok”

Paxos’un P2P işlemlerinde 1. sıarada…

Bilindiği üzere Nijerya 2021 yılının hemen başında ülkede kripto paraları tamamen yasaklamış ve borsalara faaliyetleri durdurma talimatı verilmişti. Buna rağmen Nijerya halkının Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara olan ilgisi çığ gibi büyümüştü. Hatta Paxos yaptığı son araştırmada, kendi sisteminde en çok P2P işlemin Nijerya’da yapıldığını açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl