Nijerya SEC’sinden varlık destekli token’lara onay, kriptoya ret

Afrika'nın en büyük ekonomisine sahip olan ve hem dijital varlıklar hem de kripto paralar konusunda müthiş bir ilginin olduğu Nijerya, bu alandaki platformlar için yeni regülasyonlar getirme kararı aldı. Regülatör kurum, "bazı varlıklar" tarafından desteklenen token'lara izin vermeyi düşünüyor.

Afrika’nın hem yeraltı kaynakları hem de nüfus bakımından en büyük ülkesi olan ve son yıllarda kripto para benimsenmesinin rekor üstüne rekor kırdığı Nijerya’da Menkul Kıymetler Komisyonu (SEC) lisanslı dijital varlık borsalarının, “bazı varlıklar” tarafından desteklenen token’ları listelemesine izin vermeyi düşünüyor.

Bitcoin ve Ether yok

Kurumun menkul kıymetler ve yatırımlar departmanı başkanı Abdulkadir Abbas yaptığı açıklamada, hisse senetleri, emlak ya da borç ile destekli olan token’lara izin vermeyi planladıklarını söyledi. Abbas ayrıca Bitcoin ve Ethereum’un başında olduğu kripto paraların ise bu gruba dahil olmadığını belirtti. Lisans alma süreci ise yaklaşık 10 ay sürecek.

Abbas ayrıca SEC’nin, merkez bankası açık ve net regülasyon kuralları koymadığı sürece kripto para borsalarına lisans verilmeyeceğini de söyledi.

Bilindiği üzere Nijerya’da bankaların kripto para borsalarına hizmet sağlamasına 2021 yılının başında yasak getirilmişti. Bu yasağa rağmen ülkede kripto para benimsenmesi ciddi şekilde artış yaşamıştı.

Son olarak faaliyetlerini sonlandıran Bitcoin alım-satm platformu Paxos’un dünyada en çok kullanıldığı ülke olarak Nijerya açıklanmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl