Nijerya’da Ulusal Blok Zinciri Politikası kabul edildi

Afrika kıtasının birçok manada en büyük ülkesi olarak görülen Nijerya'da Ulusal Blok Zinciri Politikası kabul edildi. Açıklama resmen de yapılırken, blok zinciri politikasının, devlet başkanı Muhammadu Buhari'nin başlattığı dijitalleşme adımlarıyla da uyumlu olduğu kaydedildi.

Kripto paralar konusunda müthiş bir ilginin olduğu ve benimsenmenin her geçen gün arttığı Nijerya’da Ulusal Blok Zinciri Politikası kabul edildi. Açıklama, ülkenin İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanlığı tarafından da resmen yapıldı.

Açıklamada blok zinciri teknolojilerinin, 2030 yılına kadar küresel ekonomide 1.76 trilyon dolarlık bir yer tutabileceği ifade edildi ve şunlar yazıldı:

“Federal Konsey, 3 Mayıs 2023 tarihli toplantısında Nijerya için Ulusal Blok Zinciri Politikasını onaylamıştır. Dijital Ekonomi Bakanı Profesör İsa Ali İbrahim, konuyla ilgili bir de sunum yapmış ve burada, bu politikanın kamu ile özel sektörde nasıl uygulanacağına dair bilgiler vermiştir. PricewaterhouseCoopers’a (PwC) göre blok zinciri teknolojileri 2030 yılına kadar küresel çapta 1.76 trilyon dolarlık bir değere ulaşabilir. Ayrıca blok zinciri politikası, başkan Muhammadu Buhari tarafından başlatılan Ulusal Dijital Ekonomi Politikası ve Stratejisi (NDEPS) ile tamamen uyumludur”

“Hedef refahı artırmak, güveni sağlamak”

Yapılan resmi duyuruda politikanın geliştirilmesiyle amaçlanan hedeflerden de bahsedildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Bu politikanın vizyonu; güvenli işlemleri, veri paylaşımını ve değer değişimini sağlayan blok zinciri teknolojisinin desteklediği bir ekonomi yaratmaktır. Bu sayede yenilik, güven, büyüme ve dolayısıyla refahın artması planlanmaktadır. Ulusal Blok Zinciri Politikasının uygulanması, ülkenin hem kamu hem de özel sektörü üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Blok zinciri teknolojisi; finans ve sağlık hizmetlerinden ulaşım ve tedarik zinciri yönetimine kadar birçok sektörde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda bu teknoloji işlemleri daha şeffaf ve güvenilir şekilde sunar”

Açıklamada ayrıca Federal Konsey’in, ilgili düzenleyici kurumları, bu teknoloji politikasının ekonominin çeşitli sektörlerinde konumlandırılması için de çeşitli araçlar geliştirmeye yönlendirdiği de belirtildi. Bahsedilen kurumlar arasında merkez bankası, Nijerya SPK’sı ve İletişim Komisyonu bulunuyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl