Nike bünyesine geçen RTFKT’ın yöneticisi NFT’lerini çaldırdı

Son dönemin en çok kullanılan kandırma taktiklerinden biri olan "Phishing" yani oltalama saldırısının son kurbanı NFT şirketi RTFKT'ın COO'su Nikhil Gopalani oldu.

hack (1)

2021’in Aralık ayında dünyaca ünlü spor giyim şirketi Nike tarafından satın alınan NFT stüdyosu RTFKT’ın COO’su da oltalama saldırısı kurbanı oldu. Dün, bir tanesi dışında, cüzdanındaki tüm NFT’leri kaybeden Nikhil Gopalani, Twitter üzerinden, “Akıllı bir oltalama saldırganı tarafından hack’lendim. Tüm Clone X NFT’lerimi kaybettim” dedi.

173 bin dolar gitti

OpenSea’den elde edilen verilere göre; saldırgan Gopalani’nin cüzdanından 19 Clone X NFT’si çaldı. Bu NFT’lerin değeri 138 bin dolar civarındaydı. Bunlar dışında ise cüzdanda, 20 bin dolar değerde 19 adet RTFKT Animus Eggs, 6300 dolar değerde 18 adet RTKFT Space Pods, 6200 dolar değerde 17 adet Loot Pods ve 3 bin dolar değerde 11 adet CryptoKicks NFT’leri bulunuyordu.

Cüzdanında 0.11 ETH kaldı

Çok üzgün olduğunu ve tüm gün yerinden bile kalkamadığını belirten Gopalani’nin cüzdanında sadece 0.11 Ether kaldı. Hacker ayrıca, ABD’li eski plak şirketi Death Row Records’a ait olan bir NFT’ye de dokunmadı. Bu NFT’nin şu anki değeri sadece 59 dolar… Ancak bu fiyatların ayı piyasasından ötürü çok düşük seviyeler olduğunu da belirtmek gerek. Dolayısıyla Gopalani’nin kaybı ilerleyen dönemlerde çok daha büyük olabilir.

Saldırgan çaldığı NFT’leri iki cüzdana taşıdı. Bu cüzdanlardan biri daha sonra boşaltılırken, diğerindeki NFT’ler ise hala duruyor. Konuyla ilgili RTFKT’tan da bir açıklama yapılmadı.

Saldırı nasıl oldu?

Gopalani, oltalama saldırısının nasıl olduğu konusunda bir bilgi vermedi ancak RTFKT şirketi CTO’su Samuel Cardillo, hacker’ın kendisini Apple yetkilisi gibi tanıtarak Gopalani’den bazı gizli kalması gerkeen kişisel bilgileri temin etmiş olabileceğini söyledi.

RTFKT şirketi (“artifakt” olarak okunuyor), 2021’in Mayıs ayında Andreessen Horowitz’in liderlik ettiği bir yatırım turunda 8 milyon dolar fon toplamıştı. Nike ise, küresel çaptaki rakibi Adidas’ın NFT ve metaverse adımlarının ardından, Aralık ayında (2021) RTFKT’ı satın almıştı.

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl