Nomad 190 milyon dolarlık hack’in ardından köprüyü yeniden başlatıyor

Ağustos ayının başında hack'lenen Nomad, zincirler arası köprüsünü yeniden başlatıyor. Protokol, varlıkların Ethereum'a çevrilebilmesi ve kayba uğrayanların fon tazmini için kullanıcılardan bu kez KYC doğrulaması da talep ediyor.

Çapraz zincir köprü sağlayıcısı Nomad, Ağustos ayındaki 190 milyon dolarlık hack saldırısının ardından, hem köprü hizmetini yeniden vermeye hem de fon kaybına uğrayanlara tazminat ödemeye başlayacak.

KYC yapanlar fonlarını geri alabilecek

Nomad’dan yapılan açıklamada, “Bir süredir hem fonların geri kazanılması hem de gerekli olan güncellemelerin yapılması adına ciddi bir çalışma içindeydik” denildi. Nomad ayrıca, fon kaybına uğrayan kullanıcıların CoinList vasıtasıyla KYC yani kimlik doğrulama işlemi yapmalarını ve bu sayede varlıklarını geri alabileceklerini duyurdu. KYC’nin uyum standartlarının yakalanması açısından zorunluğu olduğu belirtildi.

Süreci tamamlayana NFT verilecek

KYC doğrulama süreci açılırken, kullanıcılar gerekli adımları tamamladıktan sonra bir NFT elde edecekler. Bu NFT, kullanıcının, Nomad’ın geri aldığı fonların belli bir oranına ulaşmasını sağlayacak. Verilen NFT’ler başka bir platforma transfer edilemeyecek ve aynı zamanda ileriki dönemde elde edilen fonların dağıtılması açısından da yeniden kullanılabilecek.

1 Ağustos günü yaşanan hack olayında yaklaşık 300 kişinin Nomad çapraz zincir köprüsünden 190 milyon dolarlık fon çaldığı belirtilmişti. Olaya, Nomad geliştiricilerinin yazdığı hatalı bir yazılımın sebep olduğu ve bu yazılımdan ötürü kullanıcıların istedikleri gibi köprüden fon çekebildikleri ifade edilmişti.

Nomad; Ethereum, Moonbeam, Evmos ve Avalanche blok zincirleri arasında fon transfer edilebilmesine olanak tanıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl