Nvidia, İsrailli şirketi 6.9 milyar dolara satın alıyor

Yonga üreticisi Nvidia, yüksek performanslı yongalar üreten İsrailli Mellanox Technologies'i 6.9 milyar dolarlık bir nakit anlaşmayla satın almayı kabul etti.

Kripto para madencilerinin ekran kartlarını yoğun olarak kullandığı Nvidia, yonga üreticisi İsrailli Mellanox Technologies’i 6.9 milyar dolarlık bir nakit anlaşmayla satın alıyor.

Nvidia’nın Intel’i saf dışı bıraktığı satın alımın şirketin tarihindeki en büyük satın alım olduğu belirtiliyor. Nvidia, Mellanox hissedarlarına hisse başına 125 dolar ödeyecek. Bu Cuma günkü kapanış fiyatından yüzde 14.3’lük bir prim anlamına geliyor.

Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yeni nesil veri merkezi ölçekli bilgi işlem çözümleri oluşturmak için Nvidia’nın hızlandırılmış bilgi işlem platformunu Mallanox’un dünyaca ünlü hızlandırılmış ağ platformu ile bir çatı altında birleştirmekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Pazartesi günü yapılan duyuru, Nvidia’nın oyun dünyasına olan bağlılığını azaltmasına olanak tanıyacak. Yonga üreticisi, Ocak ayında özellikle Çin’deki makroekonomik koşulların kötüleşmesinin oyun odaklı ekran kartlarına olan talebi etkilediğini açıklamıştı. Şirket, bir yandan 2018 yılında kripto para piyasasında yaşanan çöküşten de yara aldı.

1 Ekim 2018’de 290 dolar ile tarihi zirvesini gören Nvidia hisseleri, yılın son iki ayındaki sert düşüşü takiben yeni yılla beraber 125 dolara indi. Bugün açılışı 150 dolardan yapan Nvidia, gün içerisinde yüzde 10’a yakın yükselişle 162 doları aştı.

Haber: Business Insider

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl