ABD’de yeni ortaklık, yüzlerce bankaya Bitcoin için kapı açıyor

Kripto para saklama hizmeti sunan NYDIG ile bankalara başta olmak üzere kurumsal şirketlere ödeme sistemleri sağlayan NCR'ın kurduğu ortaklık sonucunda ABD'deki toplamda 650 banka ve kredi şirketinin yaklaşık 24 milyon müşterisinin Bitcoin alma şansı doğacak.

ABD’de hükumete yönelik Bitcoin ısrarlarını sürdüren bankalar hedeflerine ulaşmak üzere… 650 ABD bankası ve kredi sağlayıcısı kısa süre sonra yaklaşık 24 milyonluk müşteri kitlesine Bitcoin hizmeti sunabilecek.

Kripto para saklama hizmeti sunan New York Dijital Yatırım Grubu (NYDIG) ile kurumsal ödeme sağlayıcısı NCR bu hizmeti verebilmek için bir ortaklık kurdular.

Bankacılık müşterilerinden yoğun talep gelince…

Forbes’da yer alan habere göre; NCR’la çalışan bankaların müşterilerinden gelen yoğun talep üzerine bankalar bu yönde bir adım atma ihtiyacı duydu. NCR da kripto para tutmanın getirdiği ağır regülasyon yükü nedeniyle bu hizmeti, kripto para saklama hizmeti sunan NYDIG ile karşılayacak.

650 banka ve 24 milyon müşteri

NYDIG’nin saklama hizmetleri sayesinde müşteriler, NCR’ın geliştirdiği banka uygulamaları sayesinde Bitcoin alabilmenin yanı sıra saklamakta da sorun yaşamayacaklar. ABD’de yaklaşık 650 banka ve kredi sağlayıcısı NCR hizmetlerini kullanıyor. Bu kurumların hitap ettiği müşteri sayısı ise yaklaşık 24 milyon…

Mayıs ayında da Fidelity ile ortak olmuşlardı

Mayıs ayında, yine bankalara Bitcoin hizmet altyapısı sağlama amacıyla finans teknolojisi firması Fidelity National Information Services (FIS) ile ortaklık kuran NYDIG’nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Yan Zhao, o gün yaptığı açıklamanın neredeyse aynısını yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Birçok banka, hesaplarından çıkan paraların Coinbase gibi kripto para borsalarına gittiğini görüyor. Bu yüzden müşterilerine bu hizmeti sunma konusunda aşırı istekliler”

PayPal, Square, borsalar derken para çıkışları bankaları etkiledi

Zhao’nun dediği gibi birçok kripto para yatırımcısı banka hesaplarından fonlarını kripto para borsalarına aktarıyor. Hatta PayPal ve Square gibi ödeme şirketlerinin de kripto paralara açılmasıyla birlikte bu platformlara da para geçişi yapılıyor.

NYDIG aynı zamanda, 10 milyar dolar değerdeki varlık yönetim şirketi Stone Ridge’in de bir alt firması konumunda… NYDIG’nin bankacılık çözümlerinden sorumlu yöneticisi olan Patrick Sells de, kısa süre önce yüzlerce bankanın bu tür bir programa dahil olmak istediğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl