New York Borsası, Bitcoin spot fiyatını takip eden opsiyon ürünler listeleyecek

New York Borsası, Coindesk'in endeks birimiyle iş birliğine gitti. Borsa, Bitcoin spot fiyatını takip eden nakit ödemeli opsiyon ürünleri oluşturacak ve listeleyecek. Bu ürünlerin listelenmesi için ise regülatörden onay alınması zorunlu olacak.

Dünyanın en eski borsası konumundaki New York Borsası (NYSE) da Bitcoin’in yükselişine kayıtsız kalamadı. Küresel çapta teknoloji ve veri sağlayıcısı olan borsa, Coindesk’in endeks birimiyle birlikte çalışacak ve opsiyon ürünler oluşturacak.

İş birliği kapsamında, Coindesk Bitcoin Fiyat Endeksi’ni (XBX) takip eden özel opsiyonn ürünleri çıkarılacak ve borsada listelenecek. Listeleme için ise regülatör onayı gerekli olacak.

Bilindiği üzere XBX, Bitcoin’in ABD doları karşısındaki fiyatını gerçek zamanlı olarak birçok borsada takip ediyor. XBX fiyatı, her saniye yeniden hesaplanıp güncelleniyor.

“ETF ilgisi görülüyor”

New York Borsası’nda ürünlerden sorumlu yönetici olan Jon Herrick, “Bitcoin spot ETF’lerine olan büyük ilginin bu iş birliğinin önünü açtığını ifade etti ve şunları söyledi:

“Geleneksel kurumlar ve bireysel yatırımcılar, her geçen gün Bitcoin spot ETF’lerine daha fazla ilgi gösteriyorlar. Bu nedenle biz de New York Borsası olarak, Coindesk Endeksleri ile iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu opsiyon sözleşmeleri, yatırımcılara likit ve şeffaf risk yönetimi araçları sunuyor olacak”

“Dijital varlık dünyasında yeni sayfa açacak”

CoinDesk Endeksleri ürün yöneticisi olan Andy Baehr ise, “XBX milyonlarca Bitcoin yatırımcısının, piyasa katılımcısının ve Bitcoin severlerin 2014 yılından bu yana güvenini kazanmış durumda… NYSE ile yapılan bu ortaklıkla oluşturulacak olan XBX endeks opsiyonları, dijital varlık dünyasında yeni bir sayfa açacak” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl