OKEx borsası adını OKX olarak değiştirdi: E harfi neden düştü?

Seyşeller merkezli kripto para borsası OKEx adını değiştirdi. Yeniden markalaşmaya gittiğini açıklayan ve WEB3 ile kripto para endüstrisinin geliştiği bu dönemde kripto para yatırımlarının devam edeceğini belirten şirket, web sitesini de okx.com olarak yenilediğini duyurdu.

20 milyondan fazla kullanıcıya hitap eden ve dünyanın en önemli borsalarından biri olan OKEx adını değiştirdi. Seyşeller merkezli borsanın yeni adı OKX oldu. Şirket konuyla ilgili olarak resmi kanallardan da bilgilendirmelerde bulundu.

Twitter hesabında “Kripto para endüstrisindeki ilerlemeye ve Web3’e olan bağlılığımıza devam etmek için OKX olarak yeniden markalaştık.” denilirken, web sitesinden çok daha uzun ve detaylı bir açıklama paylaşıldı.

Neden OKX?

Borsa, ismindeki -e harfinin neden olmadığıyla ilgili merkeziyetsizliğe ve 2017’deki şartların artık kalmadığına vurgu yaptı ve şu açıklamada bulundu:

“Kripto para maceramıza başladığımızda Bitcoin ağı henüz çocukluk dönemindeydi. Ethereum hala geliştiriliyordu. Hepimiz gerçek bir açık sistem görüntüsünü yakaladık ve Bitcoin herkese farklı bir gelecek ve herkes için vârolan açık bir sistem sundu. İşte biz yolculuğumuza başladığımızda şartlar böyleydi. Biz bir kripto para borsası olarak bu sisteme adım attık. OKEx adındaki “Ex” açık bir pazar yerini temsil ediyordu. O dönem bir merkezi borsa olarak başladık çünkü ihtiyaç duyulan buydu.

2022 yılına geldiğimizde ise, kripto para piyasası altının yüzde 20’lik değeri olan 2 trilyon dolara kadar ulaştı. Merkeziyetsiz finansın, NFT’lerin ve metaverse’ün yükselişi başladı. Web3, bundan 10 sene önce basit bir olguydu. Ama şimdi teknolojik gelişimin sınırında bulunuyor. Bizim oyunumuzun adı da değişim oldu.

Endüstri geliştikçe ve ilgi çektikçe biz de geliştik ve yenilendik. MetaX’in de dahil olduğu birçok merkeziyetsiz finans ürünü oluşturduk. Çoklu blok zincirlerinde çalışabilen merkeziyetsiz bir cüzdan sistemi kurduk. Bir NFT pazaryerimiz var ve yüksek performanslı bir merkeziyetsiz borsamız bulunuyor.

Dolayısıyla şu anda bir merkezi borsadan çok daha fazlasını oluşturmuş durumdayız. Bu yüzden ne için vâr olduğumuzu ve neyi temsil ettiğimizi gösterecek olan markamızı değiştirmenin de vakti geldi.

Finans (DeFi) ve oyun (oynayarak kazan, play-to-earn) sadece başlangıç noktaları… Bu yüzden E’yi bırakıyoruz ve bu yolu hazırlamak için onu X’e çeviriyoruz.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl