Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

OKEx olayında son dakika detayları: “Kurucu Star Xu gözaltında”

Kripto para borsası OKEx'in para çekme işlemlerini durdurması olayında yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Çin'in önde gelen bir yayın kuruluşunun iddiasına göre borsanın kurucusu Star Xu, bir hafta önce polis tarafından götürüldü.

Kripto para borsası OKEx, bugün sürpriz bir kararla, tüm para çekme işlemlerini askıya almış ve kararın gerekçesinin şifrelere sahip bir yetkilinin polis tarafından gözaltına alınması olduğunu açıklamıştı.

Borsa, gözaltına alınan ismin kim olduğu hakkında bir açıklama yapmazken Çin’in önde gelen yayın organlarından Caixin’e göre, bu kişi OKEx’in kurucusu Xu Mingxing veya Çin dışında kullandığı adı ile Star Xu. OKEx’e yakın kaynaklara dayandırılan haberde, Xu’nun bir hafta önce polis tarafından götürüldüğü belirtildi.

Xu’nun Weibo hesabının kapatıldığı da bildiriliyor.

Bugün OKEx’ten yapılan açıklama şöyleydi:

“Özel anahtarlarımıza sahip olan yetkili bir çalışanımız bir soruşturma çerçevesinde şu anda güvenlik güçleriyle iş birliği halindedir. Müşterilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için dijital varlıklar ve kripto paraların çekim işlemlerini 16 Ekim Hong Kong saati 11.00 itibariyle süresiz olarak durdurduk. OKEx’te diğer işlemlerin normal akışında devam edeceğini ve müşterilerimizin fonlarının tamamen güvence altında olduğunu bildiririz”

2018’de de gözaltına alınmıştı

Xu, 2018 yılının Eylül ayında da polis tarafından gözaltına alınarak soruşturulmuştu. Şangay polisi tarafından götürülen ismin dolandırıcılık iddiası kapsamında ifadesi alınmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

Gelişmelerin ardındna Bitcoin fiyatı yüzde 2.5 düşüş yaşadı. Piyasa değeriyle lider kripto para, 11 bin 500 dolar seviyelerinden 11 bin 200 dolara kadar geriledi. Fiyat, TSİ 13.00 itibari ile 11 bin 300 dolarda seyrediyor.

OKEx’te ne kadar BTC tutuluyor?

OKEx, işlem hacmi ve kullanıcı sayısıyla en büyük kripto para borsalarından biri. Glassnode’a göre, dolaşımdaki Bitcoin’lerin yüzde 1.1’i sadece OKEx’in cüzdanlarında tutuluyor. Bu miktar yaklaşık 200 bin BTC’ye denk geliyor. 200 bin BTC ise mevcut fiyatlarla 2 milyar 300 milyon dolar ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun