OKX de Hong Kong’dan çekiliyor: Sebebi açıklanmadı

Dünyanın Binance'ten sonra en büyük borsası olarak görülen OKX, Hong Kong piyasasından çekilme kararı aldı. Para yatırma ve işlemler 31 Mayıs itibarıyla sonlandırılacak ancak çekim işlemleri ise 31 Ağustos'a kadar sürecek. Hong Kong piyasasından çekilme konusunda ise borsa "Stratejik bir karar" demek dışında bilgi vermedi.

Geçtiğimiz sene 1 Haziran günü itibarıyla yeni kripto regülasyonlarını devreye sokan ve sert uyum kuralları getiren Hong Kong’dan bir borsa daha çekilme kararı aldı. Dünyanın en önemli ve büyük borsalarından biri olan OKX, 31 Mayıs itibarıyla Hong Kong piyasasında olmayacağını duyurdu.

Yapılan açıklamada sanal varlık sağlayıcısı (VASP) lisansının geri çekildiği belirtildi ancak detaylı bir sebep öne sürülmedi. Hong Kong’daki OKX müşterileri, Web3 cüzdanlarını kullanmaya devam edecekler ancak borsadaki varlıklarını da 31 Ağustos gününe kadar da çekmek zorundalar. 31 Mayıs gününden itibaren de sadece çekim işlemleri yapılabilecek.

Hong Kong, dünyada regülasyonlarını kripto alanında en hızlı şekilde oturtan, Bitcoin ve Ether vadeli-spot işlemlerini açan bir yargı bölgesi olmasıyla biliniyor. Ancak düzenleyici kurumların koyduğu; para aklamanın önlenmesi, siber güvenlik protokolleri ve yönetişim standartları kurallarının ise bir o kadar da sert olduğu biliniyor.

Çin’in kripto anlamında dünyaya açılan kapısı olduğu da belirtilen Hong Kong’un düzenleyici kurumu olan SFC, şu ana kadar OSL ve HashKey olmak üzere sadece iki borsaya lisans verdi. Bu iki borsanın da merkezi yine Hong Kong’da bulunuyor.

Daha önce Huobi HK, Meex, BitHarbour ve Ammbr borsaları da başvurularını geri çekmişlerdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl