OKX’ten LUNA/UST çöküşüne karşı etkili önlem

OKX borsasının risk koruma sistemi, 8 Mayıs günü LUNA/UST’deki büyük volatiliteyi fark ederek kullanıcılarını uyardı. Volatilitenin gittikçe arttığı anlarda risk koruma sistemi, borsanın kripto kazanç platformu olan OKX Earn’de UST stake eden kullanıcılara uyarı mesajı gönderdi ve UST’lerin kilitlerini açarak, kullanıcıların UST işlemi yapmalarını ya da token’ları satmalarını sağladı.

Kullanıcıların stake ettikleri UST’lerin kilitlerinin açılması iki aşamada yapıldı. 8 Mayıs günü OKX borsası 7 binden fazla kullanıcıya ait olan 360 milyon UST’nin kilidini açtı. Bu zaman dilimi içerisinde UST fiyatı hala 0.99 doların üzerindeydi. 10 Mayıs günü ise borsa, 2400’den fazla stake yapan kullanıcısına ait olan 139 milyon UST’yi serbest bıraktı. Bu zaman diliminde ise UST’nin fiyatı 0.80 dolardı. Bu aşamadan sonra UST’nin değeri, 1 sentin de altına düştü.

Bu koruma sisteminin hayata geçirilmesinin en büyük sebeplerinden biri ise OKX borsasının merkezi bir borsa olmasıydı. Borsanın halihazırda bir LUNA ve UST kontrol ekibi de bulunuyordu. Bu ekip risk parametrelerini ölçmesinin yanı sıra, kaldıraç analizi yapıyor ve sistem zayıflıklarını da tespit ediyordu. İşte bu analizlerin ardından, kullanıcıların uyarılmasına ve çöküş öncesi bazı varlıkların kurtarılmasına başlandı.

“Merkezi borsalar daha iyi koruma sağlar”

Konuyla ilgili konuşan borsa yöneticisi Lennix Lai, yaşananlardan önemli ve aslında acımasız tecrübeler elde edildiğini belirtti:

“Bu tür deprem yaratacak olan kripto hareketleri, herkesin çok acımasız dersler almasına neden oldu. Bu gerçeklerden bir tanesi de merkezi borsaların yatırımcılar için çok daha üst seviye koruma sağlayabilidiğidir. Bu olayda da OKX’in kullanıcılarının iyiliğine olan hamlelerini gördüğüm için gururluyum”

Kullanıcı korunması hakkında konuşan bir başka yönetici olan Pazarlama Yöneticisi Haider Rafique de, bu şekilde bir kullanıcı korunmasını hayatında görmediğini söyledi:

“Birkaç sene günlük trader olarak işlem yapan ben, hayatımda OKX’in yaptığı gibi bir kullanıcı korunması hamlesi görmedim. Bu adımları atan tek büyük borsayız. Bu tür kayıplar insanların hayatlarını değiştirecek seviyededir ve biz kullanıcılarımızı bu kayıplardan korumuş olduk”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl