DeFi kullanıcısı 3.4 milyon dolarlık GMX token’larını çaldırdı

Anonim bir merkeziyetsiz finans kullanıcısı, oltalama saldırısı sonucunda bilgilerini bir hacker'a kaptırdı. Hacker daha sonra kişinin 3.4 milyon dolarlık GMX token'ını çalarak kısa sürede satmayı başardı.

Dün akşam saatlerinde RTFKT yöneticisi Nikhil Gopalani’nin “phishing” yani oltalama saldırısıyla NFT’lerini kaybetmesinin ardından, anonim bir DeFi kullanıcısı da aynı şekilde 3.4 milyon dolarlık GMX token kaybı yaşadı.

Haber ise GMX’in Telegram grubundaki konuşmalar sayesinde ortaya çıktı. Grubun yöneticilerinden biri, konunun GMX platformu ile hiçbir ilgisinin olmadığını, aynı zamanda ekibin mağdur kullanıcıyla iletişimde olduğunu da söyledi.

Ancak tüm bunlar, kayıpların bir mucize olmadığı takdirde geri döndürülemeyeceği gerçeğini değiştirmiyor. Zincir üstü verilere göre, TSİ dün sabah 10 itibariyle saldırgan, ele geçirdiği cüzdandan fon çıkışları yapmaya başladı. 3.4 milyon dolarlık GMX’ler, önce bir başka adrese taşındı, daha sonra ise Ether’e çevrildi. Hırsız, daha sonra fonları köprüler vasıtasıyla üçüncü ve kendi adresi olduğu düşünülen bir hesaba taşıdı.

Bilindiği üzere oltalama saldırıları genelde, hesap veya cüzdan sahibi kişinin, gizli bilgilerini vermesiyle gerçekleşiyor. E-mail içinde tıklanmaması gereken bir link’e tıklamak, özel şifre ya da kullanıcı adlarının, kendilerini yönetici ya da sorun çözmek isteyen kişi gibi tanıtanlara verilmesi gibi olaylar sonucunda hesaplar, adresler ya da cüzdanlar ele geçirilebiliyor.

RTFKT yöneticisinin de, kişisel bilgilerini, kendisini Apple yetkilisi olarak tanıtan bir kişiye verdiği iddia ediliyor. Gopalani’nin 173 bin dolarlık NFT’leri çalınmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl